header image

 
 

Postavy Druhej planéty

cosmonaut-space-suit-193782_640

Zdroj: Pixabay

Hlavné postavy jadra románu a zároveň posádka stanice Venera.

  • Edward James Waltman (známy ako Ed): Veliteľ stanice Venera a spolu s manželkou Arlene jeden z jej najdlhodobejších obyvateľov. Na stanici je už skoro päť pozemských rokov (tri synódy) a pozná ju lepšie než ktokoľvek iný. Beloch, vek 31 rokov, vysoký, krátke rovné vlasy. Technicky zdatný a veľmi optimistický. Sangvinik plný života s rýchlou a bezstarostnou rečou. Má zmysel pre humor, spieva však podľa mienky svojej ženy príšerne. Ohľadom pátrania po zvyškoch venušskej civilizácie a rozličných divokých teórií je skeptik, pod čo sa podpísali aj roky práce na Venere bez výsledkov v tejto oblasti. Zaujímavosťou je, že jeho bývalá partnerka Kathleen, s ktorou sa rozišiel pred zoznámením sa s Arlene, velí stanici na orbite Marsu.
  • Arlene May Waltmanová: Členka stálej posádky stanice, šťastne vydatá za Eda Waltmana, v súčasnosti jediná žena na palube. Na stanici je spolu s manželom tri synódy. Je veľmi krásna, má skvelú postavu, dlhé, rovné vlasy, plné, červené pery. Vek 29 rokov. Často sa oblieka do materiálov z rifľoviny. Flegmatická, tichá, pokojná, racionálna, ale aj empatická. S manželom zdieľa väčšinu skeptických postojov ohľadom Venuše. Hoci je formálne podriadená Edovi, v počítačovom systéme stanice má rovnaké administrátorské práca ako on. Plní funkciu provizórnej palubnej lekárky, zdravotníčky. Okrem obsluhy stanice sa v menšej miere venuje aj vedeckej práci, napríklad výskumu venušskej atmosféry.
  • Michael „Mikey“ Dawson: Tretí člen stálej posádky stanice, palubný inžinier. Do začiatku románu na stanici strávil dva celé synódy (vyše troch pozemských rokov). Vek 34, černoch, slobodný, nezadaný. Najlepší priateľ Eda Waltmana. Špecializuje sa na slnečnú fyziku, ale v praxi sa oveľa viac ako vede musí venovať údržbe stanice. Je vynaliezavý, nekonfliktný, schopný konflikty riešiť. Časté sú jeho polovážne polemiky s Edom. V otázke venušského života je skôr skeptický, ale tak ako všetci stáli členovia posádky, pre Venušu ako takú je zapálený.
  • Seth Greenhill: Člen vedeckého tímu, planetárny kartograf, ktorý na stanici strávil aj predošlý synód, a preto dosť rozumie technickej stránke stanice. 45 rokov, rozvedený. Introvert, nevýrazný, tichý, zväčša stojaci v ústraní. V nečakaných situáciách, napríklad pri suchých vtipoch, však dostáva intenzívne záchvaty smiechu. Vo vyhrotených situáciách vie byť dosť nepríjemný.
  • Bill Theakston známy ako Jack Peterson: Práve prichádzajúci člen vedeckého tímu, klimatológ. 53 rokov, plešivejúci, žije v nešťastnom manželstve s Marybeth. Na stanici nie je dobrovoľne a podľa toho sa aj správa. Nevrlý, nepriateľský, arogantný, neprispôsobivý, vystrašený, všetko berúci až priveľmi vážne. Duševne labilný. Javí fyzický záujem o Arlene a jej odmietavosť a chlad voči nemu negatívne rysy jeho správania zhoršujú. Dištancuje sa od spoločných aktivít, na stanici je outsiderom. Jeho práca je však poctivá a nachádza v nej čoraz väčšie potešenie.
  • Glenn Irving: Práve prichádzajúci člen vedeckého tímu, vulkanológ. 26-ročný mladík, chudý, ryšavohnedé kučeravé vlasy a zelené oči. Nadšený, priateľský, zvedavý, rojko. Na Zemi mal priateľku Evy (Evelyn), jeho let na Venušu však neformálne znamenal ich rozchod. Na stanici sa platonicky zamiloval do Arlene, ktorá k nemu cíti len priateľstvo. Javí až fanatický záujem o všetko, čo súvisí s Venušou, preštudoval o nej obrovské množstvo literatúry a okrem zadaných úloh robí na stanici aj výskum na vlastnú päsť. Je otvorený možným teóriám a vysvetleniam, jeho fantázie a zapálenie pre vec však narážajú na hranice možností stanice a tiež na skepsu zvyšku posádky. Pred všetkými členmi posádky ukrýva dôležité tajomstvo, o ktorom vie iba jeho bývalá priateľka, tajomstvo, ktoré mohlo celú jeho cestu do vesmíru zmariť.

Mohlo by vás zaujímaťZóna Druhej planéty


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.