header image

 
 

Vianočné ministromčeky

Od Vianoc 2014 som sa vrhla na výrobu vianočných ministromčekov. Ide o peknú alternatívu k ikebane (a bez sviečky, čiže bezpečnejšiu), pre niekoho možno i náhradu skutočného stromčeka.

Keďže ministromčeky som, len s miernym odkukaním, vynašla sama, postupy na ich tvorbu a materiál je rôzny. Takisto veľkosti, ktoré sa u „maxiministromčekov“ môžu pohybovať až do jedného metra. Vo všeobecnosti však vznikajú zo živej rastlinnej hmoty upevnenej k jadru – podkladu. Používame len neopadavé druhy. Ako materiál jednoznačne vedie tuja, ktorej bohato rozkonárená čečina aj pri postrihaní na malé kúsky evokuje živý strom. Ihličnany odporúčam používať len na výrobu väčších ministromčekov.

Staršou technikou bolo priväzovanie a zapichovanie vetvičiek. Najosvedčenejšie a najmilšie sa stali ministromčeky z tuje upevňovanej na voľne predajné polystyrénové kužele. Nadrobno postrihané tujové vetvičky sa prichycujú k podkladu postupným tesným ovíjaním silonu. Ozdôbky sa na ne prichycujú špendlíkmi či pritavujú. Keďže estetická úprava vrcholca je náročná, každý priväzovaný ministromček dostal na zakrytie tejto nedokonalosti mašľu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Maxiministromček poskladaný z konárov – borovica. Jej základom bol kmeň, o ktorý som priväzovala konáre.

Aktuálny (2016) ministromček do mojej kancelárie – jedľové konáriky zabodnuté v polystyrénovom podklade.

Ministromček do mojej kancelárie z roku 2016 – jedľové konáriky zabodnuté v polystyrénovom podklade.

Tujičky

Tujičky vznikali na polystyrénových kužeľoch zapichovaním alebo priväzovaním konárov


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Najväčšia tuja, aká sa mi kedy podarila. Konáre sú zapichované do malého polystyrénového kužeľa, vrchol tvorí súvislý tujový vrcholec.

Tujička v nasledujúcom roku

Tujička v nasledujúcom roku

Priväzovanie konárov v opačnom smere dáva stromčeku ušľachtilý výzor obrovského stromu. Vytvára však problém s prichycovaním ozdôb.

Priväzovanie konárov v opačnom smere dáva stromčeku ušľachtilý výzor obrovského stromu. Vytvára však problém s prichycovaním ozdôb.

stromcek-zeleny-2016

Maxiministromček – tujička spravená na väčší kužeľ

Dvojfarebne vyzdobený ministromček

Mohlo by vás zaujímaťVianočná výzdoba Moja výtvarná tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.