header image

 
 

Jesenné vence

Dominantnou technikou mojej výroby jesenných a zimných vencov sú vence zo šišiek, ktoré nazývam šišiaky. Štandardne používam na šišiaky šišky borovíc lesných, dúglasiek, smrekovca, smreka omorikového, smreka pichľavého a sekvoje. Dopĺňajú ich plody vzácnych orechov Junglans nigra a Juglans cinerea. V závislosti od toho, na aké ročné obdobie je šišiak určený, je ďalším materiálom mochyňa, žalude, lieskovce, pagaštany a gaštany (jeseň), alebo orech vlašský (zima). Keďže na veniec by bolo jedlých gaštanov a orechov škoda, väčšinou dávam len plody napadnuté škodcom – poznať podľa dierky – alebo prázdne, k sebe prilepené škrupiny vlašského orecha. Šišiak potom dozdobujem v závislosti od účelu umelými ozdôbkami, machom alebo lišajníkom rodu pakonárik.

Niektoré sú na predaj, iné sú už predané.

Kým lístie nezožltne, sú prvými nositeľmi jesennej nálady huby, najmä muchotrávky.

Príchod jesene hlási šiškový veniec s mochyňami, šiškovými slnečnicami, umelými tekvicami a umelými bobuľami

Veľký veniec z rozličných druhov šišiek a suchých plodov, umelých tekvičiek a pravého machu

Môj jesenný veniec v skutočnosti nie je pravým jesenným vencom. Kruh zo šišiek a iných suchých prírodnín, ktorý vznikol pritavovaním materiálu na polystyrénový kruh, sa totiž dá použiť aj ako zimný. Kúpené plody na ňom sú vyberateľné a možno ich vymeniť napríklad za vianočné ozdoby. Podobné šiškové vence som vyrobila aj na hroby.

Môj prvý jesenný veniec v skutočnosti nie je pravým jesenným vencom. Kruh zo šišiek a iných suchých prírodnín, ktorý vznikol pritavovaním materiálu na polystyrénový kruh, sa totiž dá použiť aj ako zimný. Kúpené plody na ňom sú vyberateľné a možno ich vymeniť napríklad za vianočné ozdoby. Podobné šiškové vence som vyrobila aj na hroby.

Venček podobného ladenia ako predošlé, dozdobený okrem umelých plodov aj skutočným lišajníkom

Venček nemusí len visieť na dverách. Čo tak takýto dvojdielny ako okrasa na sviečku?

Opäť šiškový jesenný veniec, ktorý je však obohatený aj pritavovanými mochyňami a dvoma zväzočkami prútikov. Dotvárajú ho kúpené umelé bobule a živý mach.

Čisto prírodný šiškový veniec

Takmer nezaťažujúci životné prostredie. Všetky ozdobné prvky sú čisto prírodné.

Veniec s červenými bobuľkami

Na spôsob jabĺčok

Mochyne, gaštany, šišky borovice lesnej, šišky smrekovca opadavého, tráva, a zase mochyne…

A tu je väčší prírodný, so zväzočkami

Netradičný veniec na položenie – hríby v jesennom lese

Malý venček tvorený len smrekovcovými a borovicovými šiškami doplnený plodmi jelše je určený v prvom rade ako ozdoba okolo sviečky. Možno ho však aj zavesiť.

Neobyčajný úlet na to dlhé rozplizlé obdobie bez snehu: chalúpka v lese.

Inšpirovaný touto prvou lastovičkou prišiel i októbrový variant.

A napokon klasika, no pre mňa novinka – veniec z látkovo-umelohmotných kúpených (a darovaných) listov

Mohlo by vás zaujímať



Sezónne vence Moja výtvarná tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.