header image

 
 

Ako som o tri recenzné výtlačky prišla a žiadnu recenziu nemám

Málo je informácií o tom, ako publikovať svoju prvú knihu, a ešte menej o tom, ako ju účinne a nenákladne dostať do čiateľského povedomia. Posielanie recenzných výtlačkov je čosi, na čo som musela prísť úplne sama. Spočiatku som si myslela som, že keď vyjde nová kniha, zopár ľudí, čo si ju prečítajú a z vlastnej iniciatívy k nej napíšu recenziu, sa nájde. No nestalo sa. Hoci priaznivé komentáre v internetových kníhkupectvách pribúdali, poriadnu recenziu k Nula kelvinom nenapísal nik. Po roku ma to prestalo baviť a rozhodla som sa prevziať iniciatívu.

Prvý výtlačok

Zo šepkánd medzi autormi mi skrsol v hlave nápad navrhnúť podarovať vytipovanej blogerke knižku s tým, že na oplátku na ňu dostanem recenziu. Napísala som jej a dohodli sme sa. Informovala ma, že knižka k nej poštou šťastne doputovala a ja som začala vyzerať recenziu.

Vyčkávala som a vyčkávala. Vyčkávala… No namiesto recenzie prišiel po dlhom čase mail. Blogerka sa ospravedlňovala, že ju to veľmi mrzí, ale knižka sa jej nepáči. Až tak, že ju nevie ani dočítať. Recenziu, tobôž pozitívnu, k nej preto napísať nemôže.

Čo už, stane sa. Nepotešilo ma to, no chápala som, že nie každému moje dielo sadne. Navyše blogerka vyzerala byť naozaj veľmi nešťastná z toho, že nemôže ku knižke napísať pár povzbudivých slov. Navyše mi neskôr veľmi pomohla, ďalšie dve knižky jej už sadli do nôty a napísala na ne pozitívne recenzie. Pomáhala mi aj s korektúrami. Strata tohto recenzného výtlačku je preto úplne pochopiteľná a ospravedlniteľná zhoda náhod. Čo sa o príbehoch ďalších dvoch výtlačkov nedá povedať.

Druhý výtlačok

Po prvom neúspechu som si vytipovala cez Google druhú blogerku. Jej vek, študijný odbor a záujmy naznačovali, že by sa jej môj prvý vydaný román mohol páčiť. Názov a grafika jej blogu na mňa pôsobili sympaticky. Dohodli sme sa na poslaní recenzného výtlačku.

O pár týždňov vyvesila recenziu. Bola presne taká, aká som dúfala. Nielen pozitívna, ale aj úprimne nadšená. Vlastnými slovami formulovala myšlienky a pocity, ktoré som chcela, aby si čitatelia z knižky odniesli. Tešila som sa. Predčasne.

Pár mesiacov nato totiž jej blog bez stopy zmizol. Po zdesenom pátraní som zistila, že nefunguje ani jej e-mail. Naostatok som jej napísala doporučený list na adresu, ktorú mi dala kvôli zaslaniu recenzného výtlačku. Neodpovedala mi ani naň. Najlepšia recenzia, akú som kedy dostala, zostala bez vysvetlenia, záhadne a nenávratne stratená.

Tretí výtlačok

Stále sa spamätávajúc z predošlej šokujúcej príhody som oslovila recenzný portál. Pán z neho vystupoval milo a ochotne, dal mi adresu a povedal, že potvrdí prijatie výtlačku. Poslala som. Keď sa dlho neozýval, napísala som mu, či výtlačok neprišiel. Neodpovedal. Už nikdy. A na portáli sa, samozrejme, nezjavila ani nijaká recenzia. Mohla som si odškrtnúť stratu tretieho výtlačku, tretí rok od vydania a stále žiadnu recenziu.

Poučenie? Neviem. Značí to, že recenzné výtlačky nemajú význam, alebo som bola obeťou mimoriadnej smoly na recenzentov? Každopádne, knižka sa vypredala aj bez obsiahlych blogových recenzií. A pri druhom a treťom titule sa o recenzné výtlačky už našťastie stará vydavateľstvo.Literárne zamyslenia


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.