header image

 
 

Vplyv viery na úspech

Zdroj: Pixabay

Tentoraz to nebude na dlho. Do pestrej zbierky nonsensov, s ktorými sa možno stretnúť v motivačných článkoch a príručkách, pridávam jeden obzvlášť podarený: Ak vraj veríme v úspech, zvyšujeme tým pravdepodobnosť, že ho dosiahneme. Poďme si rozobrať, ako má toto zaujímavé tvrdenie fungovať.

Predstavte si nasledujúcu situáciu. Miestnosť, v ktorej prebieha tombola. Súťažné lístky má dvadsať ľudí s číslami od jedna po dvadsať. Vyhrať môže iba jediný, ktorý musí byť v čase žrebovania prítomný v miestnosti. Osemnásť z nich je neutrálnych, vedia, že možno vyhrajú, možno nie. Medzi nimi je ale aj optimista a pesimista. Optimista s číslom 7 je stopercentne a bezpochyby presvedčený, že vyhrá. Pesimista s číslom 13 je zase presvedčený, že určite nevyhrá. Čiže ak platí to motivátormi s obľubou premieľané tvrdenie, že viera v úspech zaručí úspech, optimista musí vyhrať a pesimista nesmie vyhrať v žiadnom prípade.

Prosím motivátorov, aby označili správnu možnosť, akým mechanizmom sa to odohrá:

  1. Keď žrebujúci strčí ruku medzi súťažné lístky, z mysle optimistu vyšľahne záhadné žiarenie, ktoré ovplyvní ruku žrebujúceho a postrčí mu do nej lístok číslo 7.
  2. Záhadné žiarenie z mysle optimistu spôsobí, že žrebujúci síce vytiahne náhodný lístok, ale jeho pôvodné číslo sa ešte pred jeho prečítaním premení na číslo 7.
  3. Záhadné žiarenie z mysle optimizmu spôsobí, že všetky čísla lístkov v tombole sa zmenia na sedmičky, takže je úplne jedno, ktoré z nich žrebujúci vytiahne.

Viac možností podľa mňa neexistuje. Ak áno, prosím, napíšte ich do komentára.

Takže ktorá z nich je tá správna?

Samozrejme, čo sa pesimistu týka, záhadné žiarenie musí jeho číslo zničiť, alebo ho aspoň ukryť pred pátrajúcou rukou žrebujúceho.

Ja som ale realistka (väčšinou). Na paranormálne žiarenia vysielané mozgom neverím. Ja tvrdím, že optimista, pesimista, i zvyšní súťažiaci, majú všetci úplne totožné šance na výhru: 1:20. A ani najvrúcnejšia viera na tom nič nezmení.

Ak by samotná viera prešla v čin, tak to by bolo niečo iné. Ak by pesimista odišiel zo žrebovacej miestnosti v presvedčení, že aj tak nič nevyhrá, tak by určite nič nevyhral, to je isté. A ak by sa optimista rozhodol si svoj úspech poistiť napríklad malým podvodíkom, v ktorom by všetky tombolové lístky vymenil za sedmičky, tak to by bolo tiež niečo iné.

Lenže motivátori nevravia o činoch. Nevravia o tých, ktorí sa porazenecky o úspech ani nepokúsia, alebo snahu odfláknu. Vravia o čistej viere, viere, ktorá môže byť prítomná aj u tých, ktorých konanie úplne zodpovedá opaku. Viere, ktorá má zaručiť úspech dokonca aj optimistovi, ktorý by opustil žrebovaciu miestnosť. Viere, ktorá má zaručiť neúspech aj pesimistovi, ktorý všetky hlasovacie lístky potajme vymenil za trinástky, a napriek tomu nebude trinástka vyžrebovaná (záhadné žiarenia ich asi zmení späť na sedmičky).

A keď už sme pri viere… vy tejto teórii veríte?

Mohlo by vás zaujímaťVšeobecný blog


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 6     Upozornenia: 0

Autor Martin5 Pi dec 14th 2018 at 3:12 pm  

Samozrejme že v tombole ti to nepomôže. Ale tam, kde výsledok závisí (aj) od psychického rozpoloženia, čo je asi väčšina činností, to vplyv má. Úspech to samozrejme nezaručí, ale zlepší šance. Vysvetlením môže byť napr. to, že kto si neverí, oveľa skôr to vzdá, prestane hľadať riešenie.
Reálny príklad: Špičkoví šachisti svoju pozíciu obvykle mierne nadhodnocujú. Veria, že majú lepšiu pozíciu, i keď je vyrovnaná, alebo že ich pozícia je fajn hoci objektívne je horšia. Dosť často sa stane, že si obaja myslia, že majú lepšie šance na výhru. Tento optimizmus im samozrejme pozíciu nezlepší, ale motivuje ich hrať naplno.

Autor Adhara So dec 15th 2018 at 8:23 pm  

Nuž ale presne o tomto píšem aj v článku, že keby tá viera bola spojená s akciou (ktorou môže byť, ako uvádzaš, napríklad aj skoršie vzdanie sa), tak by to bolo niečo iné. Ale pokiaľ onen vplyv viery naozaj funguje len takto, tak to potom mali spomenúť. Keď napíšu len polku hypotézy, z ktorej tá hypotéza vyzerá ako čáry máry fuk, nech sa nedivia, že im nikto neverí.

Autor alamo Ut jan 15th 2019 at 12:36 pm  

Mno.. Hádzanie kockou alebo mincou, je čisto fyzikálna záležitosť..
Tam „záhadné žiarenie“ fakt nenájdeme..
Ale čo tak, skladateľ ktorý skladá hudbu?
Alebo spisovateľ ktorý píše knihy?
Tie veci ktoré, preto aby fungovali potrebujú publikum?
Tam akosi nestačí aby si veril autor, tak nejak.. Musí uveriť v autora aj publikum..
Koniec koncov.. Je skladba ktorej autor verí že je naozaj dobrá, ale nikto ju nepočúva, alebo kniha ktorej autor verí že je dobrá, ale nikto ju nečíta.. Úspech?

Autor Adhara Ut jan 15th 2019 at 2:11 pm  

Myslím, že toto je presne to jadro problému. Motivátori to vysvetľujú tak, že ak autor svojmu dielu verí, tak mu automaticky musí (asi vďaka záhadnému žiareniu) veriť aj publikum. Čo je evidentne nezmysel – koľkokrát som neverila niečomu, čomu jeho autor očividne veril – a naopak…

Autor SBH Po nov 4th 2019 at 7:48 am  

Naprosto geniálně vyjádřená hluboká pravda. A přesto se najdou tací, kteří se budou hádat, že to tak není. Bohužel je.
Ale proč je idea, že svou vírou můžeme ovlivnit výsledek, tak úporná? Protože šťastlivci, jimž vyjde záležitost závislá na náhodě, můžou tvrdit, že je to jejich zásluha. Přiznat: „Měl jsem prostě kliku,“ zní lajdácky a pohodlně. Ne, zasloužil jsem se o věc, která je objektivně mimo můj dosah. Na druhou stranu o to hůře snáší smolaři svůj neúspěch. Můžeš si za to sám, ukážou na ně šťastlivci. No a to je něco, čeho se nemůžou nikdy vzdát.

Autor Adhara Po nov 4th 2019 at 10:18 am  

Vďaka.

Samozrejme, v mnohých záležitostiach sú potrebné aj schopnosti, nielen čisté šťastie. Ale ako tak čítam životopisy slávnych ľudí, tak áno, boli nadaní, boli pracovití, boli odhodlaní, atď… ale vždy, VŽDY sa v ich príbehu objavil moment šťastnej náhody alebo tlačenky v podobe druhého človeka, bez ktorého by o nich nikto nevedel.


 

© 2014 – 2019 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz.