header image

 
 

Vplyv viery na úspech

Zdroj: Pixabay

Tentoraz to nebude na dlho. Do pestrej zbierky nonsensov, s ktorými sa možno stretnúť v motivačných článkoch a príručkách, pridávam jeden obzvlášť podarený: Ak vraj veríme v úspech, zvyšujeme tým pravdepodobnosť, že ho dosiahneme. Poďme si rozobrať, ako má toto zaujímavé tvrdenie fungovať.

Predstavte si nasledujúcu situáciu. Miestnosť, v ktorej prebieha tombola. Súťažné lístky má dvadsať ľudí s číslami od jedna po dvadsať. Vyhrať môže iba jediný, ktorý musí byť v čase žrebovania prítomný v miestnosti. Osemnásť z nich je neutrálnych, vedia, že možno vyhrajú, možno nie. Medzi nimi je ale aj optimista a pesimista. Optimista s číslom 7 je stopercentne a bezpochyby presvedčený, že vyhrá. Pesimista s číslom 13 je zase presvedčený, že určite nevyhrá. Čiže ak platí to motivátormi s obľubou premieľané tvrdenie, že viera v úspech zaručí úspech, optimista musí vyhrať a pesimista nesmie vyhrať v žiadnom prípade.

Prosím motivátorov, aby označili správnu možnosť, akým mechanizmom sa to odohrá:

  1. Keď žrebujúci strčí ruku medzi súťažné lístky, z mysle optimistu vyšľahne záhadné žiarenie, ktoré ovplyvní ruku žrebujúceho a postrčí mu do nej lístok číslo 7.
  2. Záhadné žiarenie z mysle optimistu spôsobí, že žrebujúci síce vytiahne náhodný lístok, ale jeho pôvodné číslo sa ešte pred jeho prečítaním premení na číslo 7.
  3. Záhadné žiarenie z mysle optimizmu spôsobí, že všetky čísla lístkov v tombole sa zmenia na sedmičky, takže je úplne jedno, ktoré z nich žrebujúci vytiahne.

Viac možností podľa mňa neexistuje. Ak áno, prosím, napíšte ich do komentára.

Takže ktorá z nich je tá správna?

Samozrejme, čo sa pesimistu týka, záhadné žiarenie musí jeho číslo zničiť, alebo ho aspoň ukryť pred pátrajúcou rukou žrebujúceho.

Ja som ale realistka (väčšinou). Na paranormálne žiarenia vysielané mozgom neverím. Ja tvrdím, že optimista, pesimista, i zvyšní súťažiaci, majú všetci úplne totožné šance na výhru: 1:20. A ani najvrúcnejšia viera na tom nič nezmení.

Ak by samotná viera prešla v čin, tak to by bolo niečo iné. Ak by pesimista odišiel zo žrebovacej miestnosti v presvedčení, že aj tak nič nevyhrá, tak by určite nič nevyhral, to je isté. A ak by sa optimista rozhodol si svoj úspech poistiť napríklad malým podvodíkom, v ktorom by všetky tombolové lístky vymenil za sedmičky, tak to by bolo tiež niečo iné.

Lenže motivátori nevravia o činoch. Nevravia o tých, ktorí sa porazenecky o úspech ani nepokúsia, alebo snahu odfláknu. Vravia o čistej viere, viere, ktorá môže byť prítomná aj u tých, ktorých konanie úplne zodpovedá opaku. Viere, ktorá má zaručiť úspech dokonca aj optimistovi, ktorý by opustil žrebovaciu miestnosť. Viere, ktorá má zaručiť neúspech aj pesimistovi, ktorý všetky hlasovacie lístky potajme vymenil za trinástky, a napriek tomu nebude trinástka vyžrebovaná (záhadné žiarenia ich asi zmení späť na sedmičky).

A keď už sme pri viere… vy tejto teórii veríte?

Mohlo by vás zaujímaťVšeobecný blog


Napísať odpoveď

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


 

© 2014 – 2018 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz.