Prispejem svojou troškou k radám, ako šetriť prírodu aj peňaženku. Dá sa s tým začať už u obyčajnej temperky.
1. Vytláčajte farbu namiesto na paletu rovno na maľovanú plochu
Jedných dychom dodávam, že toto nefunguje všade. Pri maľbe posledných štádií obrazov, kde má každá plocha jemný, odlišný odtieň, alebo pri maľbe malých plôch, musíte samozrejme použiť paletu. Ale povedzme si to úprimne, nanášaním farby na paletu farbíte najmä tú paletu. A načo to robiť v prípade, ak máte zatrieť väčšiu plochu? Je to síce proti tomu, čo vás učili na výtvarnej, ale pani učiteľka sa už nepozerá. Aj viacero farieb môžete zmiešať priamo na cieľovej ploche. No chce to trochu skúšania a vedieť odhadnúť, koľko farby na tú plochu spotrebujete.
2. Používajte na každú farbu iný štetec
Oplatí sa vám to aspoň u základných, kontrastných farieb. Tiež ste to robievali tak, že jediný štetec ste po použití farby museli poriadne vypláchať, kým ste ho namočili do inej farby? Škoda zvyškov tej pôvodnej farby, ak ňou ešte chcete maľovať. Používať viac štetcov rovnakej hrúbky sa oplatí.
3. Prestrihnite tubu
Vytlačili ste z nej úplne všetko, čo sa dalo? Aj tak ju ešte nehádžte do koša. Radšej ju prestrihnite – najlepšie tesne za vrchom a pozdĺž zlysovaného okraja. Vo vršku pri vrchnáčiku, ako aj v roztvorenom pliešku tela tempery, nájdete ešte prekvapivo veľa farby. A pokiaľ bola tuba z pliešku, tento plechový rozstrihnutý štvorček po použití zvyškov farby očistite a uchovajte – dá sa použiť ma milý vianočný pozdrav. Ale o tom inokedy.
4. Znova rozmočte zaschnutú farbu
Tuba mala trhlinku či stratený vrchnáčik a vyschla? Alebo máte staré zvyšky na palete? Je málo známe, že sa dajú opäť premeniť na krémovú farbu s konzistenciou blízkou tej pôvodnej. Chce to ale veľa času, opakovaného zvlhčovania, a trpezlivosti pri mechanickom rozrušovaní farby štetcom. Zaschnutá farba krátko po namočení iba špiní slabým odtieňom, no postupom času púšťa čoraz viac a viac.
Napísať odpoveď