header image

 
 

Herbár kvetov zo šišiek

Keď som pred rokom na Pintereste objavila, že zo šišky možno vyrobiť kvet, bol to asi môj najlepší objav na tejto sociálnej sieti. So šiškami som pracovala už dlho predtým, dokonca som spísala manuál na ich využitie, ale vystrihať horné šupiny a domaľovať ju do podoby kvetu mi samej nenapadlo. No keď som sa tejto inšpirácie chopila, prišiel nápad rozvinúť ju aj do ďalších foriem než do obyčajných štylizovaných kvietkov či nanajvýš gerber a cínií. Pokúšala som na napodobňovať šiškami aj mnohé ďalšie skutočné druhy kvetov. Ako sa mi to podarilo, môžete posúdiť.

Slnečnica z vystrihanej borovice čiernej. Tento druh šišky pripomína slnečnicu väčšími rozmermi a lupienkami v niekoľkých radoch. Malou chybou je nezahrotený tvar šupín. Všetky žlté kvietky som pred maľovaním najprv namočila do bieleho akrylu, ktorý tejto svetlej farbe vytvoril patričný podklad.

Slnečnica z borovice lesnej je síce menšia, ale jej šupiny sú ostrejšie a v tomto smere viac pripomínajú lupienky. Tu je ale zase problémom primalé stredové „súkvetie“. To som zväčšila tak, že som čiernym náterom stredu prekryla aj bázy šupín.

Z iného súdka je tento pokus o divú ružu. Vznikla zostrihaným borovice vejmutovky až na bazálnu časť, ktorá obsahuje širšie, oblejšie (no neraz aj naprieč rozpukané) šupiny. Z iného druhu šišky sa dajú dokonca prirobiť aj krátke konáriky s charakteristickými lupienkami. Tie vznikli z dúglasky tisolistej rozstrihnutej naprieč šiškovým vretenom.

Gerbera je vďačná a predlohe podobná klasika, ktorú možno dostať z borovice čiernej.

Jar prináša nové inšpirácie. Tu máme nešľachtenú prvosienku, ktorá vznikla z bazálnej časti borovice vejmutovky. Jej charakteristické široké lístky boli vytvorené zo šupín presnejšie neurčenej veľkej šišky dovezenej z Ameriky.

Veľmi jednoducho sa dajú vyrobiť aj súkvetia modrice. Ide o miniatúrne (zakrpatené?) šišky smreka strieborného natreté fialovou farbou.

Sedmokráska opäť vychádza z borovice lesnej. Tentoraz z čo najmenších šišiek, aby simulovali tento drobný kvietok.

Šľachtená prvosienka je tiež zo základu borovice vejmutovky, len jemne inak zafarbená.

Hyacint možno nemá vernú podobu, ale za pokus to stálo. Je v podstate neupravenou, iba namaľovanou šiškou borovice vejmutovky.

V lete sa občas nezaškodí porozhliadať sa po trávnikoch pri chodníkoch. Rastú tam čakanky, ktoré sa dajú borovicami lesnými napodobniť celkom dobre. Dokonca aj ich charakteristické stonky, ako ktoré poslúžili zase konáriky smrekovca so zredukovaným počtom brachyblastov. A, samozrejme, so správnymi farbami.

Pekným kontrastom k fialovomodrým čakankám je púpavovec. Vyberala som naň opäť len najmenšie šišky borovice lesnej.

Prekvapivo sa dá napodobniť aj povoja plotná. Vznikla z druhu, ktorý sme tu ešte v úlohe kvetu nemali – dúglasky tisolistej. Vybrané dúglaskové šišky sú vystrihané nielen naprieč, ale majú zastrihnuté aj okraje šupín a odstránené podporné šupiny.

Mohlo by vás zaujímaťTipy a triky pre šikovné ruky Moja výtvarná tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2019 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz.