header image

 
 

Desať vecí, ktoré sú skvelé na zime

Mnohí ľudia už vzývajú jar, čo ma neteší, lebo zimu mám radšej. A keďže zima ešte chvíľu potrvá, chcem vám ukázať, prečo by ste si ju mohli obľúbiť tiež. Áno, aj keď Vianoce sú už v nedohľadne.

  1. Horúce nápoje. Mohli by byť také chutné, ak by nepredstavovali príjemný kontrast k okolitému chladu? Milujem rozvoniavajúce šálky, tie malé ohrievače prstov a dlaní, úst aj prechladeného tela. Zahrejú, vzpružia a najmä výborne chutia. Zbožňujem pohľad na husté sneženie z útulného tepla domova so šálkou dobrého čaju alebo horúcej čokolády.
  2. Mráz: Čože? Mráz na prvý pohľad vyzerá ako jedno z najväčších negatív zimy. Treba sa zabetónovať do vrstiev oblečenia a ani to veľmi nepomáha udržať teplo. Vonku sa navyše musíme hýbať, odhalené časti tela trpia, opraté prádlo vonku neschne… ale toto všetko robí aj chlad. Mráz je už vyšší level chladu. A napriek tomu lepší level! Mráz kladie na povrchy inoväť. Zabezpečí trblietanie, aj keď nie je sneh. Mrazu vďačíme za obľúbené klišé, že sa na Vianoce všetko ligoce. Pre čistých praktikov je tu možnosť zriadiť si mrazák vonku, čo som ja naozaj vďačne využívala, kým som mala iba chladničku bez mrazničky. Vďaka mrazu sa tí športovejšie založení môžu ísť korčuľovať zdarma na prírodných vodných plochách a my nešportovejší si zase prežívame úžas z toho, že kráčame po vode, bez člna navštevujeme ostrovčeky na rybníkoch a pozeráme na okolie z perspektívy, ktorá je v hocijakom inom ročnom období nedostupná. Vďaka mrazu navyše môžete mať efektný vonkajší svietnik zdarma! Stačí, keď vo veľkých mrazoch, povedzme aspoň mínus desať stupňov, napustíte do plechového vedra studenú vodu a dáte ju na noc von. Ráno stačí zľadovatené vedro dať na pár minút dnu, aby sa dal ľad vyklopiť von, a voilá! Už tomu chýba len sviečka. Ak chceme svietnik z „mliečneho skla“ namiesto „z priezračného skla“, dáme po pár desiatkach minút, keď už voda poriadne vychladnutá, do nej sneh a dobre ho rozmiešame.
  3. Sladkosti. Kedy je ich toľko ako v zime? Prinesie ich Mikuláš, rastú na vianočných stromčekoch, vyberáme ich z rúry a vymieňame si ich s okolím. Dodajú energiu potrebnú na prídavné zahrievanie tela. A mnohé z nich sú nám mimo tohto ročného obdobia nedostupné.
  4. Sneh: Ako by som mohla vynechať tento bod? Sneh dodáva krajine úplne iný výzor. Na jar, v lete i v jeseni je v podstate podobná, zemito-zelená, ale sneh v nej urobí šokujúcu farebnú zmenu! A keby len farebnú! Kedy inokedy sa dá vidieť svet ozdobený háčikovanou čipkou ako po čerstvom zasnežení? Ukryje neporiadok, odpadky aj smutné mŕtve rastlinstvo. Navyše, zasnežená krajina má aj praktický úžitok. Zimné dni sú krátke, no keď sa slnečné svetlo odráža od bieleho snehu, je ho zdanlivo viac a ani po zotmení nie je úplná tma. Stačí málinko svetla a biela krajina aj v noci trošku svieti. To sa vám veru v inom ročnom období nestane.
  5. Sneh. Znova? Áno, lebo sneh má toľko výhod, že sa do jedného bodu nevpracú. Dajú sa s ním robiť divy špecifické len pre zimu. Napríklad sa po ňom spúšťať v závislosti od stupňa odvahy a veku na boboch, lopári, sánkach, lyžiach. A ak si kopec vyšliapete sami, bude vám pri zimných športoch ešte aj horúco! A ako bonus posilňujete, no na rozdiel od bežného posilňovania s krásnou odmenou po každom kole v podobe jazdy nadol.
  6. Sneh. Áno, do tretice! Ešte nám chýba jedna dôležitá výhoda snehu – možnosť vyskúšať si na ňom sochárske a stavbárske umenie. Nemusíte si kupovať hlinu, modurit ani nič iné, aby ste zistili, či vám to ide. Alebo si kúpte a natrénujte na tomto materiáli zdarma, ktorý vaše nepodarky diskrétne zničí (aj podarky, čo je smola, ale dajú sa aspoň zachytiť fotoaparátom). Vďaka snehu môžete okolie svojho domu ozdobiť sochami, sedieť na chrbte jednorožca či draka, spraviť si „chalupu“ zdarma (a vysvietiť ju v noci sviečkami, vyzerá to nádherne!). Stačí len lopata, prípade lopatka a trochu úsilia. Výsledok bude stáť za to a je to zároveň posilňovňa. No povedzte, ktoré ročné obdobie má niečo, čo sa vyrovná snehu?
  7. Wellnesy: Teplé bublinky, sauna a najmä (pre mňa) termálna voda. Kedy inokedy by boli také príjemné ako v zime? Dobre, ešte zavčasjari a neskoro na jeseň. Ale zima je pre ne ako stvorená. Najmä tá bezsnehová, keď v mŕtvej, blatistej, chladnej krajine niet kam inam ísť. Ale aj po riadnej snehovej túre, ktorá vysaje teplo až z kostí, padnú vhod ako príjemný relax.
  8. Tma. Opäť bod, ktorý môže pripadať zvláštny najmä ľuďom senzitívnym na farbu a intenzitu osvetlenia – čo som bohužiaľ posledných pár rokov už aj ja. Chápem, že niektorých to v zime kvôli nedostatku denného svetla láme na „zimný spánok“, beriem aj to, že vinou tmy nemôžeme cez pracovný týždeň veľmi do prírody, lebo v práci sme prakticky od svitu do mrku. Ale tma vie byť aj super. Je nevyhnutná na vyniknutie slabých svetielok a práve preto je na zima štedrá. Či už sú to sviečky, vianočné osvetlenie alebo… hviezdy. Vedeli ste, že zimná obloha ponúka viac jasných hviezd ako ostatné ročné obdobia? Len v zime sa dá uzrieť aj najjasnejšia hviezda celej nočnej oblohy s menom Sírius. Len v zime vystupuje Mesiac v splne najvyššie. Akoby nám príroda chcela tú zimnú tmu čo najviac kompenzovať. Tma však má aj iné výhody. U mňa bola kedysi nevyhnutná na tvorivosť. V tme vybuchovali tie najlepšie nápady. A tým, že nás tma nepustí do prírody, nám necháva možnosť počas povestných dlhých zimných večerov robiť iné veci. Napríklad viac čítať alebo sa viac venovať ručným prácam. Inak, vedeli ste, že v zime je presne rovnako tmy ako v jeseni? No nezdá sa to, lebo približne mesiac po začiatku jesene ešte beží letný čas, kým zima celá prebieha v zimnom čase.
  9. Žiadny hmyz. Štípe vás v zime niečo vonku? Bzučí vám do uší? Nie? Za to neďakujte kukle z oblečenia, ale zime. Hmyz je studenokrvný a keď je pod nulou, na rozdiel od nás, cicavcov, skrátka nevie fungovať. Takže máme od neho aspoň na chvíľu úľavu. Aj od pavúkovcov, čo ako arachnofobik veľmi kvitujem. Áno, ak sa v zime veľmi oteplí, niečo môžeme vidieť poletovať, ale stále je to neporovnateľné s útokmi na naše telá v lete.
  10. Teplo útulného domova. Hrejivé obliečky, plachty, periny, deky, radiátory a pre šťastlivcov aj krb. Kedy ich vie človek oceniť ak nie vtedy, keď príde zvonku, kde je poriadna kosa? Tie malé, ohraničené ostrovčeky tepla pod prikrývkou majú celkom iný šmrnc ako v lete, keď je teplo samozrejmosťou, ba niekedy až nepríjemnosťou. Len v zime vždy ľahko udržíme miestnosť na spanie chladnejšiu než obytné priestory tak, ako to má byť. A pamätajme, je ľahšie sa vlastnými silami ohriať ako ochladiť.

(Všetky fotografie v článku boli urobené počas minulej zimy)

Mohlo by vás zaujímať



Všeobecný blog


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.