header image

 
 

Odstrkovaná zima

Rozhodla som sa napísať obhajujúci článok aj svojmu druhému najobľúbenejšiemu ročnému obdobiu. Najmä k jeho koncu mám totiž pocit, že obhajobu potrebuje viac než moje top obdobie. Isteže, aj zima má v mojich očiach nedostatky, jeden z najväčších však nespôsobila ona samotná. Spôsobili ho ľudia, ktorí sú prakticky od jej začiatku schopní mi piť krv tým, ako si už želajú moju najmenej obľúbenú jar.

Primárnym pozitívom zimy je sneh, ktorému som venovala osobitný článok. Uznávam, že tie dnešné zimy globálneho otepľovania nás o túto hlavnú výhodu pripravujú. Priznávam aj to, že zima bez snehu klesá dokonca aj na mojom rebríčku ročných období najhlbšie. A predsa sa ani v nebielej zime dychtivo neupínam na jar. Prečo? Lebo kým zima trvá, vždy existuje nádej, že nejaký sneh napadne.

Väčšina obyvateľov vidí hlavný prínos zimy vo sviatku Vianoc. Aj pre mňa Vianoce znamenali strašne veľa. Tá nádherná výzdoba, ligot, čečina, sviečky, vône, pochúťky, ale najmä – atmosféra a očakávanie. A z tohto dôvodu ma neteší, že Vianoce sú na začiatku zimy, nie na jej konci. Preferujem totiž pravidlo „najlepšie na koniec“. Bolo by oveľa lepšie, ak by som sa mohla celú zimu na Vianoce tešiť a ladiť. Obzvlášť v týchto nepriaznivých klimatických zmenách, kde hrozí, že do 24. decembra nespadne ani vločka, tak aká tam vianočná nálada? Krásne by bolo aj to, ak by boli aspoň zimné sviatky prichádzajúce v týždenných intervaloch prehodené: najprv Traja králi, potom Nový rok a nakoniec Vianoce. Vystupňované od najmenej zaujímavého po najzaujímavejší. Aj tak sa hovorí, že Ježiš sa v skutočnosti v noci z 24. na 25. decembra nenarodil, tak prečo nie? Mrzí ma totiž, že na Troch kráľov sa vo väčšine domácností výzdoba strhá. A keď napokon v strede januára s biedou napadne trochu snehu, už nie je s Vianocami spojený.

Ale aj povianočná fáza zimy – no len snehovej! – má čosi do seba. Misu so salónkami a kolekciami, ktorú postupne vyjedám. Vôňu mrazu – každé ročné obdobie naozaj charakteristicky vonia! Nádhera zapadnutých ihličnanov. Túry po bielej krajine, takej tmavej kvôli nízko postavenému a skoro zapadajúcemu slnku, ale pritom tak svetlej vďaka snehu. Ligot namrznutých plôch, keď vykukne slnko. Chodenie po vodnej hladine, čo je mimo tuhých mrazov nedostupná zábavka. Veľa, veľa teplého čaju a kakaa, ktoré dobre padnú najmä vonku. Wellenssy, horúce kúpele, sauny – nikdy inokedy nie sú také príjemné. Vrstvy oblečenia, v ktorom sme síce zamurovaní ako v kukle, ale ak je z príjemných materiálov, vytvára zvláštny pocit pohody. A v kontraste s vymrznutím vonku potom príjemné teplo domova. Zhodenie mokrých vecí po snehovej túre či snehovom stavaní na radiátor, pocit dobre vykonanej práce a zaslúženého odpočinku, ku ktorému tmavá zima predsa len láka viac než zvyšok roka.

Jazda na jednorožcovi – jedna zo zábavok, ktorým sa dá venovať len v zime…

A osobitne sa chcem venovať februáru. Je to veľmi nedocenený zimný mesiac. Mesiac, v ktorom je už svetlo až do piatej a dá sa preto vydať na dlhšie zimné výpravy alebo na snehové budovačky.

Ale mám pocit, že nik si tieto jeho plusy neváži. Po vianočnej výzdobe ani stopy a všetky výklady už ryčia otravnou jarou. Myslím, že jar mi dosť zhnusilo aj to, ako predčasne a nasilu nám ju strkajú. Už v polovici januára! Vídane azda v polovici apríla v obchodoch samé mušle a nafukovačky? A nastúpia azda v polovici júla do výkladov výlučne jesenné listy a vence na hroby? Dokonca ani Vianoc, ktorých je podľa mnohých vo výkladoch priveľa a priskoro, nemáme plné všetky výklady už v polovici októbra. Tak prečo to robíte úbohej zime? Prečo nás ju nenecháte vychutnať? Vianoce nie sú jediné, čo robí zimu zimou. Existuje aj zimná výzdoba nedokazujúca vyslovene na ne, ktorá by sa mohla predávať (a nielen by sa mohla, ale ju aj predávam).

Neberte mi predčasne zimu. Je mojím najtvorivejším ročným obdobím. A aby som sa vedela tešiť na nasledujúce ročné obdobie, musím si naplno užiť to aktuálne. Nepchajte preto jar niekam, kam nepatrí. Dostane svoj čas. A príde. Úplne zaručene. Neodoberajte ňou priestor zime, ktorá je kvôli globálnemu otepľovaniu čoraz ohrozenejším druhom…

Mohlo by vás zaujímaťVšeobecný blog


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.