header image

 
 

Nula kelvinov – nepublikovaný úryvok z 24. kapitoly

Scéna z 24. kapitoly, ktorá sa nedostala do vydanej verzie knihy. Pred ním je kvôli kontextu kúsok z publikovanej verzie.


 

Pozeral sa na pretrvávajúce rozdiely medzi genómom Davida Settlea a novovznikajúcim genómom v laboratórnych nádobách. Pri každom rozdiele sa musel rozhodnúť, ako ho najlepšie opraviť. Boli to stovky ťažkých rozhodnutí. Hoci na univerzite na tom robili desiatky pracovníkov, teraz bol na to sám. Úplne sám. Len on a počítač. Tí traja boli v tomto ohľade úplne neschopní. Ale Browling vedel, že to dokáže. Musel to dokázať. K tomuto okamihu smeroval celý jeho život.

Vybavilo sa mu, ako si dal prestávku, jedinú počas pätnástich hodín vo vytrvalom hluku prístrojov, pätnástich hodín maximálneho sústredenia. Vošiel Kingsley, ktorý vďaka svojej profesii lekára najlepšie chápal, na čom Browling pracuje, a obozretne sa ho spýtal: „Máš pauzu?“

„Áno.“ Browling vypol kávovar a vzal si hrnček. „Kým nasyntetizujem novú restriktázu. Bsp13I totiž robila problém.“

„Ako tie tri predtým,“ poznamenal Kingsley.

„Ako tie tri predtým,“ opakoval Browling s pohľadom upretým na tmavú hladinu v šálke.

„Skoro akoby nejaké tajomné sily nechceli, aby sme Davida Settlea stvorili,“ zažartoval Kingsley.

Browling unavene zdvihol zrak: „Tak ten bol mimoriadne nevydarený, Kingsley.“

„Prečo? Úplne odveci ten vtip nie je. Tajomné sily existujú. No ak by sa prejavovali už teraz, logicky by mali Settleovmu zrodeniu skôr napomáhať, nie?“

„Asi hej,“ prisvedčil Browling nesústredene. Po návrate k práci na ten rozhovor zabudol a nespomenul si naň celé desaťročia, až doteraz.

Tajomné sily.Zóna Nula kelvinov


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2022 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz.