Mnohí z vás dobre poznáte servítkovú techniku zvanú tiež decoupage. Servítka je tenká a priesvitná, preto sa v návodoch uvádza, že musí ísť na svetlý podklad – buď zatretý akrylovou farbou, alebo na biele drevo, prípadne iný podobný materiál.
Ja však vravím – nemusí. Akryl sa dá dobre nahradiť aj latexom, ktorý má tú výhodu, že sa dá použiť aj ako náhrada temperovej farby a teda používať aj na iné účely. Ale tento článok bude o tom, že je možné servítkovať aj na úmyselne inak ako bielou nafarbený podklad – a vyrobiť si napríklad takéto veľkonočné vajíčka.
Servítkovať na jednofarebné vajíčka som skúšala dlhé roky, aby som si ich ešte viac krášlila a ozvláštnila. Rýchlo som však prišla na prvý problém – na sýtych farbách servítkové obrázky dobre nevidno. Riešenie? Menej sýte farby. No to sa ľahšie povie ako urobí.
Farbenie vajíčok
Poďme sa pozrieť na farby na vajíčka. V obchode ich pred Veľkou nocou býva pestrá ponuka. V tabletách, prášku i tekutinách, do všetkých treba pridať vodu a niekedy aj ocot. Na vajíčka, ktoré chcem oservítkovať, sa mi viac osvedčili tie octové. Tie totiž menej reagujú na vodu, ktorú im dodá servítková technika, a nehrozí, že sa rozmočia a narobia škaredé fľaky.
Vajíčko na servítkovanie by nemalo byť nafarbené príliš na tmavo. To možno dosiahnuť jednak – ako iste tušíte – tým, že ho vo farbe necháme krátko. Ale napríklad aj tým, že použijeme úplne biele vajíčka. Na tie farba slabo chytá aj po dlhom ponorení. A keď už chytí, má príjemný pastelový odtieň. Čím viac je vajíčko pigmentované, tým tmavšia bude farba na ňom po rovnako dlhej dobe farbenia ako na svetlejšom.
Ďalším faktorom je, koľko vajec ste už v tej farbe zafarbili. Niektoré farby majú na obale uvedený aj limitný počet farbení. Toho sa netreba až tak držať, ale musíme mať na pamäti, že čím je farba viackrát použitá, tým chytá horšie. Čerstvú farbu preto odporúčam použiť na farbenie vajíčok, ktoré chcete mať naozaj sýte, alebo ktoré sa môžu farbiť len krátko (pri technike voskovej batiky). Vajíčka na servítkovanie je dobré farbiť až na záver, keď už účinok farby slabne.
Vajíčka treba nechať dobre preschnúť. Nie utrieť, ako píšu v návodoch – najmä nie v prípadoch, keď do farby išiel ocot. Utieraním totiž môžete farbu pekne-krásne zošúchať. Najlepšie je nechať vajíčko kolmo visieť, kým úplne nezaschne.
Odporúčam vajíčka zalakovať – postrekom. Natieranie lakom na vodnom základe poškodzuje rovnomerné zafarbenie. Ale servítkovať môžete aj na nezalakované vajíčko, ak vhodný lak nemáte. Ja som takto vyzdobila väčšinu svojich servítkových vajíčok a lak som „objavila“ len nedávno. Odporúčania na farbách na vajíčkach potrieť ich tukom alebo olejom nie sú pred servítkovaním vhodné.
Výber servítky
Motív na vajíčko musí byť dostatočne malý. Nielen preto, aby sa tam technicky zmestil. Mnohé motívy, ktoré sa na vajíčko vpracú len tak-tak, sú totiž jeho zakriveným povrchom zdeformované a nevidieť na prvý pohľad, čo vlastne predstavujú. Na rozdiel od servítkovania nefarbených vajíčok je dobré nezapratať celé vajíčko ani niekoľkými menšími motívmi. Nech vidieť aj jeho čistofarebné plochy.
Farby servítky sa pri servítkovaní na farebný podklad správajú zaujímavo. Farba podkladu ich prehluší, nie však celkom. Vidieť aj pôvodné farby, no obrázok sa zladí do farieb vajíčka. Odporúčam vyberať motívy, ktorých farby sú podobné, len tmavšie ako farby podkladu. Na oranžové vajíčko červenú, na ružové fialovú, a tak podobne. Nielenže bude vajíčko zladené, ale farby sa vám nepobijú, čo by viedlo k tmavému zemitému odtieňu. Ak chcete odhadnúť výslednú farbu, platia známe pravidlá miešania farieb, no s výraznou zmenou, že ak je jedna z nich tmavšia, víťazí. Znamená to, že modrá na žltom podklade nebude zelená, ale takmer modrá len so slabým nádychom zelenej. A biela na servítke sa, prirodzene, stratí nadobro. Najlepšie vidno pôvodné farby na žltom podklade.
Dobre sa hodia aj obrázky ohraničené tmavými líniami, pretože tie s vajíčkom nesplynú. Mne sa tiež osvedčilo pri servítkovaní na vajíčko neodstrániť obe vrstvy trojvrstvovej servítky, ale iba jednu. Farby tak budú o chlp výraznejšie.
A potom už len klasicky naservítkujeme. Ak máme nezalakované vajíčko, pracujeme bez použitia priveľkého množstva vody. Keď uhládzame motív štetcom, dajme pozor, aby sme ho nepresiahli, lebo okolo neho môžu vzniknúť škaredé farebné škvrny. Po vyschnutí môžeme zalakovať. A netradičné vajíčka sú na svete!
Napísať odpoveď