header image

 
 

Tri minirecenzie kníh Joy Fieldingovej

Joy Fieldingová

Joy Fieldingová je známa autorka na pomedzí ženského a kriminálneho románu. Ako je bežné u mnohých autorov chrliacich desiatky kníh jedného žánru, aj Fieldingovej postavy sa vyznačujú istými stereotypmi. Hlavnou hrdinkou je vždy žena okolo tridsaťpäťky. Spravidla rozvedená alebo vydaná, no jej manželstvo v takom prípade prechádza problémami ústiacimi k úvahám o rozvode. Hrdinka vždy rieši aj problémy s matkou a /alebo sestrou. Zakaždým má deti, no nikdy nie samých chlapcov. Väčšinou má dcéru v sotva dospelom alebo pubertálnom veku, pričom tá dcéra spravidla býva typická nočná mora rodiča – fajčenie, večierky, vzbury proti matke, predčasný sex. Ak má aj druhé dieťa, prípadne ak má len jednu mladšiu dcéru, to je, naopak, anjelik. Okolo hrdinky sa motajú nejakí muži so záujmom o pomer s ňou, ale sú súčasne aj podozriví z nepríjemností, ktoré sa hrdinke dejú. Hrdinka o sebe vždy pochybuje, chvíľami má (alebo jej najbližšie okolie) až pocit, že prichádza o rozum… ale napokon sa vždy ukáže, že za všetky čudné javy a problémy môže nejaký zákerný muž. Oveľa vzácnejšie zákerná žena. Fieldingovú ako autorku zaujímajú vzájomné vzťahy medzi ženami: matky verzus dcéry, sestry, priateľky, sokyne…

Na druhej strane nemožno autorke uprieť zopár predností. V zaužívanej schéme vidno určité striedanie vinníkov a zakončení. Niekedy je tým ústredným lotrom jej (bývalý) manžel, v iných dielach si s ním naopak napraví vzťah. Pubertálne dcéry niekedy podľahnú zvádzaniu chlapcov točiacich sa okolo nich a niekedy nie. Rodina je niekedy oporou a inokedy spolupáchateľom, zhoršovateľom duševného stavu hrdinky. A ani ten happyend nie je vždy istý.

Knihy sú zväčša prerozprávané v tretej, ale občas aj v prvej osobe. Sú napísané svižne, čítavo, ľahko, plné pestrých a časom už aj povedomých detailov. Pre mňa Fieldingová patrí medzi vrchol oddychového čítania, autorov, od ktorých na jednej strane vieme, čo čakať, no na druhej je ich stereotyp ešte únosný. A teraz konkrétne tri knihy mierne vybočujúce z Fieldingovej priemeru.


Šepot a lži

Pre čitateľa väčšieho množstva Fieldingovej kníh asi najšokujúcejšia. Rozpráva príbeh osamelej ženy, ku ktorej sa nasťahuje sympatická, ale zároveň podivná nájomníčka. Hlavná hrdinka je síce slobodná, no až na túto malú zmenu oproti bežnej schéme tu máme na prvý pohľad bežný stereotyp: štyridsaťročnú hrdinku, obetavú, milú a slušnú, ktorá má i napriek tomu na mužov smolu. Máme tu jej viac než trochu vyšinutú matku. Máme tu záhadné zmiznutie predošlej nájomníčky, podivné telefonáty a podozrivo sa správajúce osoby. Máme tu klasicky mužskú zlobu aj ženské sprisahanie, ale… záver je veľmi šokujúci a pokiaľ mi je známe, medzi Fieldingovej románmi ojedinelý. Je dobré prečítať si tento jej triler spolu s inými knihami, do ktorých vnesie určité napätie. A zistenie, že ani tie najstereotypnejšie Fieldingovej konce nie sú v každom diele zaručené.

 • Názov: Šepot a lži
 • Autor: Joy Fielding
 • Vydavateľstvo: Ikar
 • Počet strán: 272
 • Jazyk: slovenský
 • ISBN: 9788055130668
 • Dátum vydania: 2012

Trest života

Asi najslabšia Fieldingová, ktorú som kedy čítala. Rozoberá pritom asi najsilnejšiu tému – príbeh matky, ktorej šesťročná dcérka bola znásilnená a zavraždená. Vrah sa nenašiel. Nie zápletka je však slabinou knihy – ňou sú stereotypné pasáže a dej plynúci odnikiaľ nikam. Rozoberá výnimočne iba jednu dejovú líniu a tou je postupné duševné rúcanie sa hlavnej hrdinky. Tá sa rozhodne vypátrať vraha na vlastnú päsť. Tu sa musím pousmiať nad naivnou predstavou, ako to pred rodinou tají: hrdinka každé ráno po odchode rodiny iba odloží zo stola a ustelie postele a potom hurá hľadať vraha. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že už po pár dňoch by sa rodinka brodila po pás v prachu.

Polícia ani hrdinka pri pátraní na vlastnú päsť sa k vrahovi nepribližujú. Napriek tomu jedna z postáv začína byť čím ďalej tým podozrivejšia. Knižku však úplne odpísal jej záver. Tesne predtým, ako sa hrdinka pokúsi spáchať samovraždu, ju zachráni Boh na stroji. Vrahom napokon nie je osoba, ku ktorej smerovali všetky náznaky a ktorá sa celý čas nevysvetliteľne podozrivo správala, ale postava, ktorá sa v deji zjavila len na niekoľkých posledných stránkach. Niežeby v živote nebolo bežné, že vrahom bol neznámy človek, ale v literatúre sa to tak nerobí. A nerobila to doteraz ani Fieldingová. Vrcholom je, že nájdením vraha sa zázračne vyriešia takmer všetky hrdinkine psychické a rodinné problémy. Palec dole.

 • Názov: Trest života
 • Autor: Joy Fielding
 • Vydavateľstvo: Ikar CZ
 • Počet strán: 328
 • Jazyk: český
 • ISBN: 9788024916743
 • Dátum vydania: 2011

Uteč, Jane!

Jedna z najznámejších Fieldingovej kníh, a právom. Rozpráva príbeh ženy, ktorá stratila pamäť. Našla sa na ulici s obrovskou sumou peňazí a krvou postriekanými čatami. Podľa lekárov je príčinou amnézie ťažký psychický otras. Ale z čoho, keď má perfektného manžela a perfektné bývanie? A prečo sa po návrate do svojho perfektného života, hoci si naň nespomína, cíti čoraz horšie?

Ide o zručne napísané dielo. Téma straty pamäte je v autorkinej tvorbe ojedinelá a hoci ostatné prvky sú viac stereotypné, pozitívne túto knihu vyčleňuje. Hrdinka majstrovsky balansuje medzi obavou, že prichádza o zdravý rozum, a podozrením, že jej niekto chce uškodiť. A vždy, keď nejaká možnosť vyzerá takmer isto, príde nový zvrat, ktorý to celé zase obráti… Pre silnejší efekt je ale lepšie čítať túto knihu ako prvú či aspoň medzi prvými, nie ako desiatu a viac. V takomto prípade totiž začnete poznávať bežné Fieldingovej archetypy a predčasne tušiť, odkiaľ vietor fúka.

 • Názov: Uteč, Jane
 • Autor: Joy Fielding
 • Vydavateľstvo: Ikar
 • Počet strán: 250
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 8055113025
 • Dátum vydania: 2006

Mohlo by vás zaujímaťKnižné recenzie


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.