header image

 
 

Ako vznikajú moje maľby

Asi dvakrát taká stará, ako keď som maľovala krajinky naposledy, som sa vrátila k plošnej maľbe. Chcem sa zásobiť obrazmi na steny môjho nového domu (optimisticky som začala už v dobe, keď ešte môj dom nebol ani vo výhľade). Po prvý raz som maľovala na plátna. Neviem, ako to prebieha u iných, ale ja ukladám na podklad jednu vrstvu farby za druhou, každú farebne a tvarovo viac a viac bližšiu k želanému výsledku. Postup som fotodokumentovala a tu ho máte.

Ja na túre (olej na plátne)

Zimná cesta (tempera+akryl na plátne)

Mohlo by vás zaujímaťMoje kresby a maľby Moja výtvarná tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 9     Upozornenia: 0

Autor Martin5 Št máj 21st 2020 at 12:55 pm  

Pekné a zaujímavé. Zároveň ukazuje, prečo neviem kresliť. Umelec vraj už z pár čiar rozozná, o čo vo výsledku pôjde. Na treťom obrázku som si ja myslel, že uprostred cesty je zvalený kmeň stromu :-). No a pri prvom obrázku druhej série som tam videl jaskyňu…

Autor Adhara Št máj 21st 2020 at 2:01 pm  

Vďaka. No to by ma zaujímalo, v čom si videl ten valený kmeň stromu. Hádam nie v postave mňa? :-)

Inak, bolo by to pekné spraviť takúto postupnosť aj ako GIF-y a zároveň by som tam mohla zahrnúť aj viac medzikrokov (mám ich nafotené). Škoda len, že nemám šajnu, ako sa GIF-y robia.

Autor Martin5 Pi máj 22nd 2020 at 3:30 pm  

Nuž prvé mi tam udreli do oka vlasy a musíš uznať, že tie majú tvar i farbu pripomínajúcu kmeň stromu.
—–
GIF nie je príliš vhodný, lebo má len 256 farieb (i keď pri vhodne vybranej palete by sa asi dal).
No veď pošli tie obrázky a dám ich dokopy. Akurát nie sú zrovna zarovnané a ani veľkosť (nafoteného plátna) nie je rovnaká, tak ich bude treba zrejme orezať aj škálovať, aby to aspoň ako tak sadlo.

Autor Adhara Po máj 25th 2020 at 2:44 pm  

…a to bolo podľa fotky, ktorú si robil ty sám! :-)

Orezať ich môžem, horšie je to, že sú aj mierne pootočené jeden voči druhému. A tiež neboli fotené za rovnakých svetelných podmienok, čo sa nedá úplne eliminovať ani hraním sa s jasom a farbami… ale keď budem mať čas pohrať sa s tým, pošlem.

Autor Mroks St máj 27th 2020 at 9:56 am  

… tak týmto si mi odpovedala na nevyslovenú otázku, či si to maľovala z fotky, alebo to bol zaujímavý pohľad uviaznutý v pamäti a detaily doplnila predstavivosť :-)

Autor Adhara St máj 27th 2020 at 11:53 am  

Kdeže podľa pamäti, taký macher ešte nie som. :-)
Ale ono to vzniklo vlastne podľa dvoch fotografií – jedna bola ten les na pozadí, jedna so mnou na inom mieste lesa. Takú „koláž“ ešte zvládam.
Druhý obraz je podľa fotky z internetu.

Autor Mroks St máj 27th 2020 at 12:57 pm  

To by som potom chcel vidieť aj tie „zdrojové fotky“.
Mňa napríklad vždy fascinovalo, ako maliar dokáže zachytiť svetlo. Aj na Tvojom obrázku lesa je krásne vidieť to slnko presvitajúce jesenným lesom. Tiež je veľmi zaujímavé, ako sa z niečoho, čo vypadá ako detská omaľovánka stane hotovým obrazom.

Autor Martin5 Št máj 28th 2020 at 4:31 pm  

Myslím, že som ju identifikoval, je to zrejme táto fotka:

http://infinitygame.info/_adhara/DSCF2928.jpg

Z roku 2013, kto si to má pamätať…

Autor Adhara Pi máj 29th 2020 at 3:45 pm  

Áno, to je tá hlavná, ale ja som v tom komentári myslela konkrétne na tú fotku s mojím chrbtom.

Inak, predlohové fotky som sa hanbila zverejniť, aby nebolo vidieť, aká je moja maľba nepresná. :-) Ale keď ste si ma uvarili, tak si ma aj zjedzte – tu je druhá fotka.


 

© 2014 – 2019 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz.