header image

 
 

Recenzia – Shirley Jackson: Dům na kopci

Dom na kopci je sídlo, v ktorom údajne straší. Doktor Montague zaoberajúci sa paranormálnymi javmi doň preto na leto pozve skupinku ľudí, ktorí by podľa jeho názoru mohli strašidelné javy vyvolať či posilniť, aby ich mohol zaznamenávať. Napokon mu však účasť na tomto experimente potvrdia len dve ženy. Jednou z nich je hlavná hrdinka Eleanor. Tá v tomto pozvaní vidí zároveň príležitosť, ako uniknúť zo svojho doterajšieho neradostného života. A tak sa v tejto inak slabej a nepriebojnej osobnosti objaví až neprirodzená snaha sa do sídla dostať – najprv cez odpor rodiny svojej sestry, potom cez odpor strážnika. Čo si od toho sľubuje a čo bude robiť, až experiment skončí, evidentne nevie ani ona sama.

Dom na kopci má všetko, čo sa na strašidelný dom patrí: krvavú históriu (aj keď nie extrémne krvavú) a architektonické podivnosti. To však neplatí o príbehu.

Príbeh sa nezačínal zle, alebo skôr nezačínal by sa zle, keby po pomalom rozbehu a načrtnutí Eleanorinej osobnosti začal gradovať. To sa ale nestalo. Nádej sa po prvých stránkach rozplynula a celá kniha sa niesla v mdlom duchu nemastnosti-neslanosti. Niežeby v strašidelnom dome nedostatočne strašilo. Naopak, až na prvú pokojnú noc to duchovia vzali riadnym útokom. Hrôza však nehrozila z prostého dôvodu – nebáli sa a prirodzene sa nesprávali ani postavy samotné.

Samozrejme, uvedomujem si, že pri hodnotení knihy treba brať do úvahy dobu, kedy bola napísaná. Prvé vydanie Domu na kopci pochádza z roku 1959. Isteže horor odvtedy prešiel veľkým vývojom, ktorý značne zvýšil otrlosť čitateľov, atakďalej atakďalej. Na druhej strane, mnoho výborných starých kníh, ako napríklad Rebeka ukazuje, že nie všetko staré musí byť bez atmosféry, gradácie, presvedčivej motivácie a schopnosti namotať čitateľa. Nie je to (len) vek, čo robí z Domu na kopci pre súčasného čitateľa hlboko nudné dielo. Je to najmä nulový spád, nezmyselnosť a nevýrazné postavy, ktorým ani nenapadne sa čudovať sa nad záľahou podivných udalostí, čo sa na nich v strašidelnom dome zosypú. Alebo si z nich vyberú vždy len tú najmenej zvláštnu a ani tej neprikladajú patričnú dôležitosť. Trošičku sa to upraví až na záver. No psychické rozpoloženie osadenstva a správanie na konci knihy by sa v čítavom horore dalo očakávať už v polovici, a potom by naďalej gradovalo. Dielo teda napriek strašidelnej inciatíve zo strany domu pôsobí rozvláčne, pretože mu chýbajú dôležité prvky. Žiada sa mi napísať: chudák dom sa snaží, ale postavy nereagujú primerane.

Protagonisti sú hlavným kameňom úrazu. Okrem nelogickosti a nevystrašiteľnosti sú ešte aj veľmi monotónni. Aspoň čo sa hlavných hrdinov týka. Je smutné, že najrozlíšiteľnejšie a najvýraznejšie postavy knihy nehrajú v knihe vôbec žiadnu rolu (na čo tam teda sú?). Keď som si čítala doslov od Laury Millerovej, pretierala som si oči, čo všetko (by) tie postavy mali prejavovať. Aký tam kontrast medzi postavami? Aké tam povahové prvky? Dokonca aj milostné city? Kde? Ja som nič také nevidela. Hlavná hrdinka Eleanor vo mne spočiatku vyvolala náznak sympatií a súcitu, ktoré síce pretrvávali, ale nerozvíjali sa a neprinútili ma sa o ňu báť. Dokonca ani v scéne, keď bosá a v tme na základe náhleho popudu beží strašidelným domom. To by tá scéna musela byť napísaná inak. A muselo by jej predchádzať niečo iné.

Ako anotácia a doslov potvrdili, kniha mala byť najmä príbehom Eleanorinho šialenstva. A skutočne, až na úvod, ktorý je (ktovie prečo) prerozprávaný z pohľadu doktora Montaguea, je zvyšná perspektíva venovaná jej. Medzi jej nevýraznými, nelogickými a protichodnými prvkami správania však chýba tmel, ktorý by zorientoval čitateľa, keď už ju samotnú nie. Pozor, nemýliť si tmel s omáčkami, ktorých bolo v knihe naopak neúrekom.

Celkový dojem? Nuda, nuda a ešte raz nuda. Príbeh mal potenciál, ale bol zle vystavaný a do istej miery aj zle napísaný. Takto dokonca aj záverečné prekvapenie zanechalo namiesto šoku nemastnú-neslanú chuť niečoho, čo keď zíde z očí, zíde aj z mysle.

Ešte jedna pikoška. Na motívy tejto knihy bol natočený seriál The Haunting of Hill House. Skutočne na motívy? Jediné, čo má seriál spoločné s knihou, sú mená postáv a dom, v ktorom straší. A v tomto výnimočnom prípade možno povedať – našťastie. Seriál je oveľa lepší ako kniha (nečakala som, že niekedy niečo také poviem), namotávajúci, plný desivej atmosféry a dokonca aj originálny!


  • Názov: Dům na kopci
  • Autor: Shirley Jackson
  • Vydavateľstvo: Argo
  • Počet strán: 247
  • Jazyk: Ćeský jazyk
  • ISBN: 9788025714782
  • Rok vydania: 2015

Mohlo by vás zaujímať



Knižné recenzie


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.