header image

 
 

i-ASTRIN – články o praktickej astronómii a histórii astronómie

Tu nájdete odkazy a anotácie mojich článkov na tému praktickej astronómie a histórie astronómie pre server i-ASTRIN, ktoré som vytvorila od apríla 2013.

 

Galileove kresby Saturna. Galileo pôvodne považoval prstence za veľké mesiace.Čo skutočne vidíme v ďalekohľade? (2015-05-21)

Svetlo kozmických objektov je po prekonaní obrovských vzdialeností k nám slabučké. Gigantické rozmery vesmírnych telies sa vo vesmírnych diaľavách scvrknú na takmer bodové zdroje. Laik očakávajúci impozantné farby a tvary je preto pri pohľade do okulára neraz sklamaný. Ani veľký ďalekohľad nezvládne to, čo astrofotografia. Skúsený pozorovateľ však vie, čo vidí.

 

Albert_Einstein_(Nobel)Sto rokov všeobecnej teórie relativity  (2015-11-18)

Čo majú spoločné čierne diery, zdeformované obrazy vzdialených galaxií, pohyb dráhy planéty Merkúr, gravitácia a plynutie času? To, že podstatu ich fungovania vysvetlil Albert Einstein presne pred storočím.

 

Cesty do kozmu: Fikcia verzus realita 1/3 (2017-03-23)

Ako videli lety do vesmíru autori fantastiky a aká bola skutočnosť? V čom sa realita líšila aj od predpokladov vyškolených odborníkov? Prvá časť trojdielneho seriálu o vývoji ľudských predstáv ohľadom dobývania kozmu.

 

Cesty do kozmu: Fikcia verzus realita 2/3 (2017-04-10)

Prvé kozmické lety sa menia na skutočnosť, celkom inú než tie najoptimistickejšie, ale aj najpesimistickejšie predstavy. Druhá časť trojdielneho seriálu o vývoji ľudských predstáv ohľadom dobývania kozmu.

 

Cesty do kozmu: Fikcia verzus realita 3/3 (2017-06-09)

Prvé ľudské pristátie na Mesiaci bolo činom, ktorý všeobecný optimizmus značne povzbudil. Konečne sa odohralo niečo, o čom ľudia snívali už oddávna, čomu by rozumeli aj naši predkovia s nedostatočnými znalosťami o podstate vesmíru: človek kráča po inom svete.

 

Dve jasné, červené telesá na oblohe koncom júla (2018-07-20)

Nie je to tak dávno, čo každoročne koloval mailový hoax o výnimočnom priblížení sa Marsu k Zemi. Informácie v ňom boli nepravdivé až nemožné. Podivuhodnou zhodou okolností však 27. júla nastane na oblohe situácia, ktorá bude tvrdenia v hoaxe veľmi pripomínať.

 

Prečo v nove nevidíme Mesiac? (2019-10-08)

Tradičné vysvetlenie, že je k nám obrátený neosvetlenou stranou, je neúplné. Ani strana Mesiaca neosvetlená Slnkom nemusí byť úplne tmavá. Existuje jav zvaný popolavý svit.

 

Je zdravší letný alebo zimný čas? (2020-05-07)

Ktorý z časov je ten správny? Ktorý si máme ponechať po ukončení striedania času? Vedci sa jednoznačne prikláňajú k zachovaniu pôvodného času – zimného. Proti umelému letnému času stoja argumenty astronomické aj biologické.

 

Smutný koniec rádioteleskopu Arecibo (2020-12-29)

Zhruba pol storočia zostával najväčším jednoaparátovým rádioteleskopom na svete. Kvôli rozsiahlym poškodeniam hurikánom Maria v novembri oznámila Americká národná vedecká nadácia, že teleskop bude vyradený z prevádzky a rozobraný. Len pár dní potom sa dokonca zrútila platforma, ktorá niesla prístroje observatória.

 

Význam spojníc v súhvezdiach (2021-02-17)

Medzinárodná astronomická únia pevnú podobu spojníc, na rozdiel od hraníc súhvezdí, neurčila. Rôzni autori hviezdnych máp si ich preto kreslia odlišne. Ani tie najznámejšie a najvýraznejšie súhvezdia nemávajú u jednotlivých kultúr jednotnú podobu spojníc. O slabších ani nehovoriac.

 

Mohlo by vás zaujímať

 



i-ASTRIN Populárna veda


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.