header image

 
 

i-ASTRIN – články o objektoch hlbokého vesmíru a exoplanétach

Tu nájdete odkazy a anotácie mojich článkov na tému objektov hlbokého vesmíru pre server i-ASTRIN, ktoré som vytvorila od apríla 2013. Pre viac informácií na tému hmlovín, hviezdokôp a galaxií pozrite aj Populárno-náučné články podľa témy.

Kategórie objekty hlbokého vesmíru a exoplanéty sú na Astrine oddelené, keďže som však do oboch prispela relatívne malým počtom príspevkov, uvádzam ich spoločne.

 

Galileove kresby Saturna. Galileo pôvodne považoval prstence za veľké mesiace.Čo skutočne vidíme v ďalekohľade? (2015-05-21)

Svetlo kozmických objektov je po prekonaní obrovských vzdialeností k nám slabučké. Gigantické rozmery vesmírnych telies sa vo vesmírnych diaľavách scvrknú na takmer bodové zdroje. Laik očakávajúci impozantné farby a tvary je preto pri pohľade do okulára neraz sklamaný. Ani veľký ďalekohľad nezvládne to, čo astrofotografia. Skúsený pozorovateľ však vie, čo vidí.

 

sceneria exoplanetyTo ste ešte nevideli 1/2 (2016-06-13)

Čierne nebo, tisíce svietiacich bodov – to je nočná obloha pri pohľade zo Zeme. Cez deň modré nebo a na ňom jeden oslnivo svietiaci kotúč. Poznanie, že nemáme vo vesmíre výnimočné postavenie, nás núti myslieť si, že podobný výhľad by sme mali aj z iných vzdialených planét. Skutočne?

 

universe-1112340_640To ste ešte nevideli 2/2 (2016-06-24)

Prvá časť článku rozoberala pohľady z planét, ktoré sú spaľujúcou žiarou svojich hviezd zaplavované viac než Zem. Nie je to však v každej hviezdnej sústave. A ak to tak je, nemusí to byť vždy vinou viacerých sĺnk v sústave planéty. Existujú totiž končiny vesmíru, ktoré sú veľmi presvetlené.

 

Kde sa nachádza prvá vyobrazená čierna diera? (2019-08-26)

Nedávno svet obletela informácia, že sa po prvýkrát v histórii podarilo získať záber čiernej diery. Nie je to však čierna diera z našej Galaxie. Kde ju možno nájsť?

 

Čo možno neviete o Oriónovi 2/2 (2020-01-31)

Minulú zimu sme si predstavili najzaujímavejšie hviezdy Orióna, najkrajšieho zimného súhvezdia. Teraz sa zamerajme na deep-sky objektov, o ktoré v ňom tiež nie je núdza.

 

Najbližšia exoplanéta 1/3 (2020-11-10)

V slnečnej sústave poznáme osem planét. Je možné, že tento počet nebude konečný, ale prípadný objav novej planéty už môže prísť len v mrazivých končinách Kuiperovho pásu alebo ešte ďalej od Slnka. Preto je zaujímavé pátranie po najbližších planétach v blízkosti našich najbližších hviezd, lebo tie si na rozdiel od prípadnej deviatej planéty slnečnej sústavy uchovávajú nádej na obývateľnosť.

 

Najbližšia exoplanéta 2/3 (2020-11-14)

Proxima Centauri, najbližšia hviezda k Slnku, sa opakovane stávala cieľom pátrania po jej možných planétach. Až do roku 2013 sa všetky takéto hľadania skončili neúspechom. Astronómovia však pátranie po jej planétach nevzdali.

 

Najbližšia exoplanéta 3/3 (2020-11-25)

Pred pár rokmi bola pri najbližšej hviezde k Slnku, pri Proxime Centauri, objavená extrasolárna planéta. Teploty na jej povrchu by sa navyše mohli podobať pozemským. Sú však úvahy o jej kolonizácii ľudstvom realistické?

 

Najjasnejšia, no nie najkrajšia hviezdokopa (2021-02-12)

V tomto období možno už od večerných hodín na oblohe pozorovať súhvezdie Býk, ktoré obsahuje dve najjasnejšie hviezdokopy oblohy. Populárnejšia z nich je však tá slabšia. Jasnejšia nevyzerá tak pôsobivo na prvý pohľad z podivného dôvodu – je k nám až príliš blízko. Hyády.

 

Mohlo by vás zaujímať

 



i-ASTRIN Populárna veda


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.