header image

 
 

i-ASTRIN – články o súhvezdiach

Tu nájdete odkazy a anotácie všetkých mojich článkov na tému súhvezdia pre server i-ASTRIN, ktoré som vytvorila od apríla 2013. Pre viac informácií na tému súhvezdí pozrite aj Populárno-náučné články podľa témy.

 

Polaris_systemČo možno neviete o Malom medveďovi (2013-05-03)

Súhvezdie Malého medveďa je širšej verejnosti známe hlavne vďaka jeho najjasnejšej hviezde Polárke, ktorá sa nachádza necelý stupeň od severného svetového pólu. Mnohí amatérski astronómovia si v súvislosti s Malým vozom spomenú aj na dvojicu jeho jasných zadných kolies – žltkastý Kochab a optickú dvojhviezdu Pherkad.

 

HubbleDeepField.800pxČo možno neviete o Veľkej medvedici (2013-05-28)

Veľká medvedica, známa verejnosti predovšetkým vďaka najslávnejšiemu asterizmu na oblohe – Veľkému vozu – je rozsiahle súhvezdie severnej oblohy. Čím okrem Veľkého voza je ešte zaujímavá?

 

Hmlovina Macacie okoČo možno neviete o Drakovi (2013-10-11)

Drak, súhvezdie vinúce sa medzi dvojicou Medveďov, je jedno z najstarších a najväčších súhvezdí na našej oblohe. Sú pre neho príznačné dvojhviezdy a viacnásobné hviezdy – obsahuje ich mnoho. Známy je tiež prítomnosťou pólu ekliptiky.

 

Iris nebulaČo možno neviete o Cefeovi (2014-02-06)

Cefeus, najmenej výrazné súhvezdie zo súhvezdí etiópskej kráľovskej rodiny, leží z opačnej strany Polárky ako Veľký voz. Je význačný hviezdotvornými oblasťami, vďaka čomu obsahuje veľa horúcich, masívnych mladých hviezd, ale aj červených nadobrov, hviezd na sklonku svojho pomerne krátkeho života.

 

maf2atlasČo možno neviete o Kasiopeji (2014-06-05)

Kasiopeja sa vďaka svojmu základnému obrazcu v tvare W radí k najľahšie identifikovateľným súhvezdiam na oblohe. Stred jej W tvorí neobyčajne dynamická hviezda, a súhvezdie ukrýva aj ďalšie prekvapenia.

 

Azelfafage polohaPolárky (2014-07-07)

Množné číslo v nadpise článku môže byť pre mnohých prekvapivé. Aké polárky? Veď Polárka, čiže hviezda, v ktorej uhlovej blízkosti leží severný svetový pól, je (v jednom čase) len jedna! To však platí iba pre Zem. Severné póly rotačných osí iných objektov slnečnej sústavy ale mieria do blízkosti iných hviezd. Akých?

 

IC342_ZirafaČo možno neviete o Žirafe (2014-08-11)

Nevýrazná, ťažko nájditeľná Žirafa, je posledné z tradičnej šestice cirkumpolárnych súhvezdí pozorovateľných z územia Slovenska. Hoci obsahuje len veľmi matné hviezdy, vôbec nie sú pre astronómov nezaujímavé.

 

NGC_2419_HubbleČo možno neviete o Rysovi (2015-03-05)

Rys je súhvezdie tvarovo jednoduché, nevýrazné, z väčšej časti cirkumpolárne a veľmi chudobné na hviezdy. Ján Hevelius, zakladateľ Rysa, žartom hovoril, že kto chce vidieť všetkých jeho 19 hviezd, musí mať oči ako rys. Pravdepodobne stadiaľ pochádza aj meno súhvezdia.

 

M 64Čo možno neviete o Vlasoch Bereniky (2015-06-11)

Malé a nevýrazné Vlasy Bereniky sú známe svojimi galaxiami. Za tmavej noci však pri vrchole slabučkého pravouhlého trojuholníka jeho obrazca možno voľným okom uvidieť jasnú, a predsa veľmi málo známu hviezdokopu – v niektorých vyobrazeniach štetinky na chvoste Leva.

 

Albireo vyrezČo možno neviete o Labuti (2015-08-24)

Labuť, veľké zaujímavé a bohaté súhvezdie letnej oblohy, ľahko nájdu aj začiatočníci. A práve smerom do tohto súhvezdia letí dôsledkom galaktickej rotácie rýchlosťou 230 km/s celá Slnečná sústava.

 

Čo možno neviete o Androméde (2015-12-02)

Androméda je slávne súhvezdie, ktoré sa dostalo aj do povedomia širokej verejnosti, napriek tomu, že jeho hviezdy sú len priemerne jasné. V starých mapách sa znázorňuje ako etiópska princezná, zvyčajne s reťazami na rukách, ktorými bola pripútaná ku skale.

 

429px-M37Čo možno neviete o Povozníkovi (2016-03-17)

Povozník, jedno z nápadnejších súhvezdí zimnej a čiastočne aj cirkumpolárnej oblohy, spája dve nesúvisiace legendy – jednu o súhvezdí samotnom, druhú o jeho najjasnejšej hviezde Capelle. Obsahuje podivné premenné hviezdy a trojicu pri sebe ležiacich očarujúcich otvorených hviezdokôp.

 

Arcturus_(optical)Čo možno neviete o Pastierovi (2016-05-10)

Pastier nevyniká množstvom zaujímavých deep-sky objektov, ale o to viac je v ňom pozoruhodných hviezd. Z tohto súhvezdia k našim očiam nedoletelo len najjasnejšie stabilné svetlo na severnej oblohe, ale tiež najvzdialenejšie voľným okom viditeľné žiarenie.

 

Vega_-_star_in_LyraČo možno neviete o Lýre (2016-08-08)

Malé, ale pôvabné súhvezdie Lýry obsahuje nielen jednu z najjasnejších a najznámejších hviezd, ale aj jednu z najjasnejších a najznámejších planetárnych hmlovín. Veľkú pozornosť si však zasluhujú aj jeho viacnásobné hviezdne sústavy.

 

m13_hercules_globular_clusterČo možno neviete o Herkulovi (2016-11-04)

Súhvezdie, do ktorého mieri rýchlosťou 19,5 km/s Slnečná sústava, vyniká záhadnými dvojhviezdami. Preslávila ho však najmä hviezdokopa, do ktorej bolo vyslané posolstvo mimozemšťanom.

 

mala-cinkaČo možno neviete o Perzeovi (2016-12-21)

Perzeus, podľa gréckej legendy nevlastný brat Herkula a Polluxa z Blížencov, je pekné, jasné súhvezdie jesennej oblohy. Možno ho nájsť pod plytšou časťou „W“ jeho mytologickej svokry – Kasiopeje.

 

Čo možno neviete o Blížencoch (2017-02-16)

Blížencami, najvyššie položeným súhvezdím Zvieratníka, prechádza okrem ekliptiky aj Mliečna dráha. Nielen to sú však dôvody, pre ktoré v ňom nie je núdza o zaujímavé objekty. Význační sú aj množstvom pomerne jasných hviezd s vlastnými menami.

 

Čo možno neviete o Severnej korune (2017-08-28)

V pekne tvarovanej Severnej korune nenájdeme nijaké jasné hviezdokopy a hmloviny, ale zato je bohatá na neobyčajné premenné hviezdy. A sem nepatrí len známy prototyp R Coronae Borealis.

 

Čo možno neviete o Panne (2018-05-14)

Panna, kráľovná galaxií. Aj takto by sa dalo nazvať najväčšie zo zvieratníkových súhvezdí a druhé najväčšie z celej oblohy. A takéto je dokonca potom, ako od neho bolo odobraté susediace súhvezdie Váh.

 

Čo možno neviete o Jašterici (2018-10-05)

Žezlo a ruka spravodlivosti. Poznáte také súhvezdie? V skutočnosti ide o neuznaný názov pre dnešnú Jaštericu. Na jej neveľkej ploche sa malo pátrať po Zemi podobných exoplanétach a je domovom prvého objaveného blazaru.

 

Čo možno neviete o Býkovi (2018-12-20)

Je veľmi veľa vecí, ktoré možno o Býkovi napísať. Toto súhvezdie hostí hneď prvé dve najjasnejšie hviezdokopy oblohy a tiež najjasnejší pozostatok supernovy. Viete však, že jeho najjasnejšou hviezdou je Parilicium?

 

Čo možno neviete o Oriónovi 1/2 (2019-04-04)

O Oriónovi sa toho dá napísať toľko, že by to vystačilo aj na desať takýchto článkov. Je to kráľ medzi súhvezdiami, v ktorom sa spája výrazný, veľmi pekný obrazec s množstvom úchvatných objektov. V tomto článku sa zameriame iba na jeho voľným okom viditeľné hviezdy.

 

Čo možno neviete o Malom Levovi (2019-06-24)

Je len málo zaujímavého, čo možno povedať o Malom levovi. Toto výplnkové súhvezdie medzi výraznou Veľkou medvedicou a rovnako výrazným Levom zaviedol gdanský starosta a astronóm Johannes Hevelius koncom 17. storočia.

 

Čo možno neviete o Trojuholníku (2019-12-18)

Trojuholník je jedným z mála súhvezdí, ktorého spojnice bezpochyby predstavujú to, podľa čoho sa nazýva. Amatérski astronómovia ho poznajú vďaka jasnej galaxii M 33. V skutočnosti boli na tomto mieste oblohy pôvodne trojuholníky dva – Veľký a Malý trojuholník.

 

Čo možno neviete o Oriónovi 2/2 (2020-01-31)

Minulú zimu sme si predstavili najzaujímavejšie hviezdy Orióna, najkrajšieho zimného súhvezdia. Teraz sa zamerajme na deep-sky objektov, o ktoré v ňom tiež nie je núdza.

 

Betelgeuze prekvapivo zoslabla (2020-02-17)

Betelgeuze, alfa Orióna, bola tradične v zoznamoch desiata najjasnejšia hviezda oblohy. Jej jasnosť však nie je stabilná – pomaly pulzuje, podobne, ako takmer všetky červené nadobry. V tomto mesiaci mala dosiahnuť svoje minimum. To je však nad očakávania nízke.

 

Čo možno neviete o Levovi (2020-04-29)

Jasný, pekne tvarovaný Lev, je asi najznámejším jarným súhvezdím a jedno z najstarších súhvezdí vôbec. Vedeli ste, že jeho kosákovitá hlava a hruď je tiež asterizmom?

 

Čo možno neviete o Líške (2020-05-25)

Jej meno bolo v slovenčine uzákonené ako Líška, hoci doslovný preklad jej latinského názvu je Líštička. Vďaka malej rozlohe a slabým hviezdam sa k nej zdrobnenina možno hodí viac. Preslávila ju hmlovina Činka, ale súhvezdie skrýva aj iné zaujímavosti.

 

Čo možno neviete o Šípe (2020-06-01)

Mytologický pôvod tohto malého súhvezdia letnej oblohy je nejednoznačný. Môže ísť o šíp Apolóna, Herkula, Kupida i Strelca. Toto tretie najmenšie súhvezdie vôbec ukrýva (nielen) jednu veľmi neobyčajnú hviezdokopu.

 

Čo možno neviete o Hadonosovi (2020-07-02)

To, že Hadonos je neuznaným trinástym súhvezdím Zvieratníka, je medzi astronómami známy fakt. Jeho úsek ekliptiky je dlhší než úsek ekliptiky v Škorpiónovi, a tak sa jeho vyradenie zo Zvieratníka zdá byť nelogické. Navyše obsahuje väčšie množstvo zaujímavých objektov rozličného druhu ako niektoré iné súhvezdia Zvieratníka.

 

Čo možno neviete o Štíte (2020-07-31)

Štít je jediné zachované súhvezdie, ktoré má politický podtext. V 17. storočí navrhol astronóm Ján Hevélius pomenovať toto súhvezdie na počesť poľského kráľa Jána III. Sobieského. Kráľ poskytol výraznú podporu Hevéliovi, keď mu v Gdaňsku v roku 1679 vyhorela hvezdáreň.

 

Čo možno neviete o Delfínovi (2020-09-20)

Jóbova truhla, Diamant či dokonca Malý voz alebo Plejády. Takto ľudia v minulosti i dnes označujú malé, pôvabné letné súhvezdie Delfína. Hoci jeho obrazec netvoria jasné hviezdy, je pekný, kompaktný a ľahko sa na nočnom nebi hľadá. Možno poznáte aj podivný príbeh pomenovania jeho dvoch najjasnejších hviezd.

 

Čo možno neviete o Koníkovi (2020-10-25)

Koník je síce staroveké súhvezdie, ale bolo ako jedno z prvých zavedené na oblohu cielene. Zdroje sa však líšia v tom, či bol jeho zakladateľom Ptolemaios alebo Hipparcos. Veľa nevieme ani o legende okolo jeho vzniku – pokiaľ vôbec nejaká existuje.

 

Čo možno neviete o Rybách (2020-10-29)

Ryby sú prvým súhvezdím zvieratníka, hoci nie jeho prvým znamením. Astronómovia dobre vedia, že v nich leží priesečník ekliptiky a svetového rovníka – jarný bod. V jarnom bode dosahujú rektascenzia, deklinácia, ekliptikálna dĺžka a ekliptikálna šírka nulové hodnoty. Kružnica prechádzajúca jarným bodom a svetovými pólmi je akousi nebeskou obdobou Greenwichského poludníka.

 

Čo možno neviete o Pegasovi (2020-12-05)

Pegas sa zvykne dávať do súvisu s mýtom o Perzeovi a Andromede. Stretneme sa s tvrdením, že na chrbte Pegasa priletel Perzeus zachrániť krásnu Andromedu. Nedáva však veľmi zmysel, na čo by potreboval lietajúceho koňa, keď už mal okrídlené lietajúce sandále.

 

Čo možno neviete o Malom psovi (2021-01-10)

Malý pes je pomerne málo rozľahlé súhvezdie, z čoho vyplýva, že je chudobnejšie na jasné telesá ako väčšie zimné súhvezdia. Napriek tomu obsahuje jednu z najjasnejších hviezd oblohy.

 

Čo možno neviete o Jednorožcovi (2021-01-28)

Dôvod, prečo sa nevýrazná skupina hviezd východne od Orióna nazýva práve Jednorožcom, nepoznáme. Na hviezdnej oblohe je viacero fiktívnych zvierat. Na rozdiel od nich však jednorožec nepochádza zo staroveku, ale až zo stredoveku. Súhvezdie ukrýva viacero pozoruhodných a záhadných objektov.

 

Najjasnejšia, no nie najkrajšia hviezdokopa (2021-02-12)

V tomto období možno už od večerných hodín na oblohe pozorovať súhvezdie Býk, ktoré obsahuje dve najjasnejšie hviezdokopy oblohy. Populárnejšia z nich je však tá slabšia. Jasnejšia nevyzerá tak pôsobivo na prvý pohľad z podivného dôvodu – je k nám až príliš blízko. Hyády.

 

Význam spojníc v súhvezdiach (2021-02-17)

Medzinárodná astronomická únia pevnú podobu spojníc, na rozdiel od hraníc súhvezdí, neurčila. Rôzni autori hviezdnych máp si ich preto kreslia odlišne. Ani tie najznámejšie a najvýraznejšie súhvezdia nemávajú u jednotlivých kultúr jednotnú podobu spojníc. O slabších ani nehovoriac.

 

Mohlo by vás zaujímať

 



i-ASTRIN Populárna veda


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.