header image

 
 

Viete, že Mesiac nie je planéta?

Prvýkrát publikované pravdepodobne v roku 2006 v školskom časopise Gymnázia A. Sládkoviča

 

Niekedy sa môžete stretnúť, či už v tlači, alebo v iných predstavách ľudí, s výrazom „planéta Mesiac“. To je však absolútny nezmysel! Pomýliť si Mesiac s planétou je ako pomýliť si človeka so šimpanzom. Mesiac je úplne iný druh telesa ako planéta.

Čím je teda Mesiac?

Mesiac je mesiac. Za touto zdanlivo nelogickou formuláciou sa skrýva vskutku jednoduché vysvetlenie. Mesiace sú telesá, ktoré obiehajú okolo planét. Niekedy sa im hovorí aj prirodzené družice. Mesiac, ktorý obieha Zem, má však medzi mesiacmi výnimočné postavenie. Bol to prvý mesiac, ktorý ľudia kedy videli. Vtedy však ešte nevedeli, že aj iné planéty majú svoje družice. Až keď Galileo Galilei objavil, že Jupiter obiehajú až štyri takéto podobné telesá, ľudia ich nazvali mesiace – podľa nášho Mesiaca.

Koľko mesiacov je v Slnečnej sústave?

Uf, tak na túto otázku sa naozaj ťažko odpovedá, pretože doslova každú chvíľu sa objavujú nové mesiace. Približný počet doteraz objavených mesiacov je 200 a delí sa o ne šesť planét, tri trpasličie planéty, a veľké množstvo asteroidov. Áno, aj asteroidy môžu mať mesiace, dokonca aj mesiace môžu mať mesiace, aj keď také niečo sa doteraz nepozorovalo. Najväčší počet známych mesiacov má Jupiter. Najmenší počet mesiacov z planét, len jeden jediný, má Zem. Ale aj tak naň môžeme byť hrdí. Je to piaty najväčší mesiac v Slnečnej sústave a jediný mesiac, na ktorom sa pozorovali zaujímavé tmavé škvrny – moria. Náš Mesiac je však nielen veľký a krásny, ale aj užitočný. Spôsobuje príliv a odliv a udržiava zemskú rotačnú os stabilnú. Bez Mesiaca by nemohol byť na Zemi život, alebo aspoň nie vo forme, v akej ho poznáme teraz.

 

Vpravo vidíme náš Mesiac pri pohľade cez neprevracajúci ďalekohľad. Veľké tmavé škvrny na ňom sa nazývajú moria. Samozrejme, to je len názov, na Mesiaci nijaká voda nie je, rovnako, ako tam nie je ani vzduch. Moria majú pekné latinské názvy. Najväčšie z nich sa nazýva Oceanus Procellarum – Oceán búrok. Aj keby však bol vyplnený vodou, nebol by to z pozemského hľadiska nijaký oceán. Jeho plocha je menšia ako plocha Stredozemného mora.

Mohlo by vás zaujímať



Populárna veda


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.