Město z kostí je presne ten druh knihy, o ktorého existencii som vedela, ale úspešne som sa mu vyhýbala. Teda až do chvíle, kým ma ňou jeden môj blízky neznalý môjho vkusu (a potrebujúci sa jej zbaviť, keďže ju dostal zdarma) neobdaroval pod stromček. Čo mi už zostávalo, prečítala som ju. A napísala toto povzdychnutie.
Román je vraj určený takzvaným mladým dospelým. Nakoľko ja sa radím už do kategórie starší dospelý, nie je prekvapivé, že ma za srdce nechytila. Ale nebola by ma oslovila ani v mladšom veku, už vtedy ma tento typ románov nezaujímal. Preto je podivné, že napriek intenzívnemu vyhýbaniu sa im, len s pár výnimkami, mám dobre zmapované neuveriteľné klišé, ktoré sa v takejto literatúre vyskytujú. A v tejto knihe boli všetky tieto klišé skĺbené. Skutočne všetky, do bodky. Ide o také klišéovité klišé a v takom množstve, že by som predpokladala, že sa už hodia len do paródií. A aké sú vlastne tie klišé?
- Hlavná hrdinka, pubertiačka, sa od rodiča dozvie, že má stráviť dlhší čas na vidieku. Pri tejto predstave chytá hystériu (a u mňa získava mínus tisíc bodov).
- Hlavná hrdinka je len priemerne pekná. Napriek tomu (a jej nízkemu veku) za ňou šalejú hneď dvaja borci. Vedľajšia hrdinka, krásavica, naopak zostáva ohrdnutá.
- Jeden z tých borcov je donchuan, ktorý mal už mnoho dievčat, ale táto je, samozrejme, iná ako boli tie ostatné a prvýkrát sa naozaj zamiloval.
- Donchuan je cynik, čím však, prirodzene, len maskuje svoje krehké vnútro a táto maska rýchlo spadne.
- Ten pravý pre hrdinku je ale, ako inak, najlepší priateľ, ku ktorému nikdy nič necítila, ale zrazu začala.
- K tomu hlavná hrdinka zistí, že má nadprirodzené schopnosti. To aby čitateľky, ktoré trápia len vzťahové problémy, videli, že to môže byť aj horšie.
- Hlavná hrdinka sa dozvie nové šokujúce skutočnosti o svojej rodine a príbuzenstve.
- Hlavná hrdinka popri riešení svojich milostných peripetií zohráva kľúčovú úlohu v záchrane sveta. Veď ako inak.
- Všetky teenagerské postavy sa z nebezpečenstiev, vrátane bojov s netvormi silnejšími než bežné netvory, dostanú bez trvalých následkov. Aby náhodou dospievajúce dušičky čitateľov neutrpeli nejakú traumu. Autorka odstrelí len pár nepodstatných starších postáv. Tie už majú život za sebou, môžu chcípnuť.
K tomu nadupaný akčný dej plný bežne sa vyskytujúcich nadprirodzených bytostí, ako sú upíri, vlkolaci, démoni, čarodejníci a podobne. Nijaká z nich nepriniesla nič nové a ozvláštňujúce. To ostatne v knihe nič. Zápletkou boli nejaké tie bežné kecy o vojne medzi nadprirodzenými bytosťami na čele so zlým záporňákom Valentínom černejším než temná noc. Pri rútení sa z akcie do akcie hrdinovia síce občas dostali najesť, ale na také niečo ako spánok im nezostával čas. Bez ohľadu na to, že by v reálnom svete by pri takomto tempe a bez odpočinku čoskoro začali kolabovať.
A ako v mnohých nenáročných fantasy, aj tu sú nekonzistencie a prešľapy proti vlastnej logike. Najprv sa napríklad dozvieme, že po uhryznutí vlkolakom sa nový vlkolak premení až na najbližšieho splnu, potom zase, že čerství vlkolaci sa premenia vždy, keď vidia Mesiac, či je spln alebo nie. Tak kto sa v tom má vyznať.
Hlavná hrdinka Clary vytrhnutá z „bežného“ života do prúdu nadprirodzeného sveta sa ničomu nijako zvlášť nediví, však to je predsa bežné zistiť, že nadprirodzené svety a bytosti predsa len existujú. Zo situačných vtipných hlášok pubertálnych postáv som sa tiež práve po zemi od smiechu neváľala. Akúkoľvek psychologizáciu a myšlienku by ste tu márne hľadali. Spolu s faktom, že kniha je celkom čítavo napísaná, na nás kričí jediným cieľom: oddych, oddych, oddych, neslúži na nič iné než na oddych, na ktorý okamžite po prečítaní zabudnete. No nemôžem si pomôcť, ja som si neoddýchla. Viac ako počítanie všetkých možných klišé a potvrdzovania si, či sa všetky vzťahy a súvislosti medzi postavami vyvinú presne tak, ako som od prvej kapitoly predpokladala, by ma totiž potešilo niečo neočakávané.
- Názov: Nástroje smrti 1: Město z kostí
- Autor: Cassandra Clare
- Vydavateľstvo: Knižní klub
- Počet strán: 416
- Jazyk: český
- ISBN: 9788024239842
- Dátum vydania: 2013
Napísať odpoveď