header image

 
 

Recenzia – Liou Cch’-sin: Problém troch telies + Temný les

Túto trilógiu som si prečítala na odporučenie a neoľutovala som. Zhodnotím však len prvé dva diely, pretože zhruba v strede tretieho sa zmienené klady začnú vytrácať a s koncom nie som veľmi spokojná. Ostatne, koniec druhého dielu je veľmi uzavretý a čitateľ môže pokojne končiť aj ním.

Vedci na celom svete z neznámych príčin páchajú samovraždy. Na internete sa objaví podivná intelektuálska hra, ktorá ukrýva viac než sa na prvý pohľad zdá. Životom zlomená, mnohonásobne zradená žena, dostane príležitosť pomstiť sa celému ľudstvu. Obyčajný, ničím nedôležitý astronóm, získa prostriedky na to, aby si splnil svoje najkrajšie sny…

Tieto a ešte množstvo ďalších ľudských príbehov a línií sú súčasťou výpravnej ságy Spomienka na Zem. Medzi jej najväčšie klady zaraďujem obrovskú šírku záberu a príbehu nazerajúceho nielen do hlbín dejovej línie, ale aj rozličných zákutí. Pre niekoho možno zbytočné odbočky, pre mňa znak vyváženosti a hĺbky. Hoci čitateľ vďaka početným odborným výkladom nezapochybuje, že číta hard sci-fi, autor zároveň necháva široký priestor aj humanitárnym témam a jednotlivým postavám. Príbeh v sebe miestami nesie až poéziu, priam lyrické opisy sveta a hlboké pocity. A hoci moja čitateľská potreba po pochopení a prežívaní postáv nebola naplnená úplne (a v treťom dieli už vôbec), snaha o vyváženie tohto príbehu je až šokujúco úspešná. U Liou Cch´-sina máte skrátka pocit, že sa vyzná v rozličných témach a odvetviach. V matematike, fyzike, informatike, politike, sociológii, psychológii, histórii, astronómii… a hoci v tej poslednej som odhalila nejaké medzery, pred tretím dielom ešte vyznievali ako súčasť zámerného umeleckého prispôsobenia si reality. Aj napriek nim, ba dokonca vďaka nim, však paradoxne môže laik pochopiť, že skutočný vesmír nefunguje ako v Star Treku. Toto je fikcia stojaca na znalostiach. A čo sa ostatných vymenovaných odborov týka, v nich ma autor o svojej znalosti problematiky presvedčil. Popritom všetkom si našiel priestor aj na ďalšie línie a posolstvá. Napríklad silne ekologický motív, ktorý sa nesie najmä prvým dielom. A najviac ma zaujala pasáž, ktorú by ste v príbehu o medzihviezdnej vojne očakávali asi najmenej – o tvorbe literárnych postáv. So všetkým, čo autor o tejto téme napísal, nadšene súhlasím.

Nasleduje menší spojer.

O čom je ale hlavný príbeh? Priznám sa, že keby mi niekto vopred vyzradil zápletku jednou vetou, vyhlásila by som, že to si teda jakživ neprečítam. No uznajte: na ľudstvo sa chystá útok mimozemšťanov z Alfa Centauri! Tento čaj bol už rozličnými autormi prevarený toľkokrát, až z neho zostávala len čistá voda. Autor Spomienky na Zem však túto do nemoty obohranú tému poňal tak originálne, až by som neverila, že je to vôbec možné. Začal už len samotným dôvodom, prečo natoľko technologicky vyspelejšia civilizácia, že ovláda medzihviezdne lety, nemá nič lepšie na práci než terorizovať nejaké úbohé neškodné ľudstvo. Dôvod, ktorý v x sci-fi pred touto na uveriteľnej úrovni chýba. Tu je však rozobraný tak komplexne, že je mu venovaná v podstate väčšina celého prvého dielu. A komu by nestačilo, dovysvetlenie nachádza v ďalších dieloch. Ba bola som ochotná aj prehltnúť fakt, že sústava Alfa Centauri v skutočnosti vôbec nevyzerá tak, ako ju Liou Cch´-sin vykreslil.

Téma stretu s mimozemšťanmi v sebe ukrýva celý rad klišé pascí. Ako môžu ufóni vyzerať, keď v nespočetných dielach sa už objavili azda všetky kombinácie počtu rúk, očí a chápadiel? Akú môžu mať technológiu, aby bola veľmi vyspelá a odlišná od našej? Podrobnejším odpovediam na tieto otázky sa však autor šikovne a nenápadne vyhne. Ale to málo, čo v týchto dvoch dieloch prezradí, znie neotrepane a sľubne. Ďalším neotrepaným prvkom sú pasáže opísané z pohľadu mimozemšťanov. Ako všetci správni záporňáci, ani títo nie sú zlí len preto, že by boli zlí. A na rozdiel od bezpočtu útočných mimozemšťanov iných autorov nie sú neohrození. Nájdeme u nich strach z ľudstva ba aj súcit s civilizáciou, ktorú sa chystajú vyhladiť. Podobne ako v ľudskej spoločnosti, aj v spoločnosti Trisolarčanov – tak si hovoria – sa nachádzajú odlišné názory na túto vojnu.

Oveľa viac priestoru však autor, pochopiteľne, venuje ľudskej spoločnosti. A v nej sa autorská pestrosť prejavuje najlepšie. Ľudstvo sa dozvie, že o pár storočí nastane invázia na Zem, oproti ktorej (znova z dobre vysvetleného dôvodu) nemá prakticky žiadnu šancu. Ako to zmení spoločnosť? Aké názory, smery v myslení sa objavia, ako sa budú ďalej štiepiť, aké dopady bude mať toto zistenie na ekonomiku? To všetko tu vcelku realisticky nájdeme. Spolu s vývojom kultúry a technológií, čo sa napriek ich náročnosti podarilo podať neotrepane a uveriteľne.

Veľa priestoru dostane aj Jie Wen-ťie, ktorá celý medzihviezdny konflikt spôsobila. Jej životný príbeh s mnohými odbočkami nesúvisiacimi priamo s inváziou možno pre niekoho vyznie zbytočne podrobne, ale uveriteľnú charakteristiku a motiváciu postavy, ktorá zradí celú Zem, nie je možné odbiť jedným odstavcom. Inak, v čínskych postavách som sa trochu strácala kvôli ich menám. Našincovi znejú všetci tí Mingovia, Jangovia a Tungovia takmer rovnako. Keďže sa bavíme o celosvetovej kríze, vystupujú tu aj postavy iných národov, napríklad Američania, no vzhľadom na národnosť autora môžete hádať, kto hrá v celom príbehu prím. Ale čínske mená sú už raz také, že na ne nie sme zvyknutí, je náš problém, nie autorov.

Predostrenie obrovského množstva tém, postáv a motívov je však dvojsečnou zbraňou. Na jednej strane dodáva príbehu autentickosť, ako by sme nahliadali do skutočných dejín v celej ich pestrosti. Na druhej strane sa ale na podrobnejšie vysvetlenie niektorých vecí nedostalo. Častokrát som sa v duchu pýtala: a čo toto hľadisko? A čo toto? A ako sa obrnil ich vojenský plán voči takejto možnosti? A častokrát som, žiaľ, odpovede nedostala. Je mi jasné, že ak by mala byť zaplátané každá diera v každom uvažovaní v každej postavy, nemali by sme tri knihy, ale minimálne desať. No ja sa pýtam, prečo nie? Čítalo sa to dobre a táto sága má naozaj na to byť ešte výpravnejšou.

Kým prvý diel, Problém troch telies, vysvetľuje, ako a prečo došlo ku konfliktu, druhý, Temný les, sa ním už priamo zaoberá. A ten sa mi páčil viac. Pravidlá sveta načrtnuté v prvom dieli sú neúprosné, o to som bola zvedavejšia, kde autor nájde trhlinku a poskytne ľudstvu šancu. Ako celok je riešenie vcelku vydarené, rušila ma v ňom iba jedna dosť zásadná otázka: Prečo by na niečo také mohol prísť iba jeden jediný človek? Miliardy ľudí vedeli o útoku mimozemšťanov, miliardy mozgov mohli celé stáročia uvažovať nad problémom. A napriek tomu nikto nič? Iste, ak by bežný človek z ľudu prišiel s nápadom, ako mimozemšťanov poraziť, asi by ho vrchní predstavitelia štátov hneď nepočúvali. No máme predsa internet. Mohol by svoje názory šíriť, vybudovať si skupinu zástancov a zmocnieť natoľko, že by taká možnosť aspoň stála za vyskúšanie. Takže príbeh jedného spasiteľa je síce pôsobivý, no nie presvedčivý.

Aspoň ale vidím, prečo iní autori podávajú príbeh útoku mimozemšťanov tak plytko. Čím menej toho prezradia, tým menej sa toho dá napadnúť. Lenže, samozrejme, tým menej hlbokých emócií vyvolajú. A tieto dva diely vo mne vyvolali emócií dosť. Aj cez občasné nesympatizovanie s kladnými hrdinami som im tuho držala palce, aby svoj cieľ dosiahli. A tak túto ságu odporúčam všade, kadiaľ idem.


  • Názov: Problém tří těles
  • Autor: Liou Cch’-sin
  • Vydavateľstvo: Host
  • Počet strán: 447
  • Jazyk: český
  • ISBN: 9788075770615
  • Dátum vydania: 2017

Mohlo by vás zaujímaťKnižné recenzie


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 2     Upozornenia: 0

Autor Mroks Po sep 9th 2019 at 10:00 am  

Ďakujem za knižný tip. Vypadá to hrozne zaujímavo.Už viem, čo si mám želať na tohoročné vianoce. :-)

Autor Andrej Št jan 12th 2023 at 9:35 pm  

Vidiac ako ľudstvo 4 mesiace po napísaní recenzie zareagovalo na pandémiu môžeme predpokladať, ako by zareagovalo na ohrozenie útokom mimozemskej civilizácie.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.