header image

 
 

Sezóna vlčích makov…

Prvýkrát zverejnené na sashe.sk

…je síce už za nami, ale to neznamená, že si ju nemôžeme v našich domovoch predĺžiť.

Mám rada vlčie maky. Svojou červenooranžovou farbou sú také odlišné od iných sezónnych kvetín. A v pieskovo sfarbenom dozrievajúcom obilí sa vynímajú obzvlášť dobre. Spolu s inými typickými burinami polí – hojným rumančekom a zriedkavou nevädzou alebo ešte zriedkavejším ľanom. Priznám sa, že kombináciu pšenica – vlčie maky – rumanček – ľan som videla naživo len raz v živote a je tomu už dobrých pätnásť rokov. Ale ovplyvnilo to moju tvorbu značnou mierou. A tak som po viac než desaťročí skúsila tento kúsok prírody napodobňovať.

Toto je pravý začiatok leta! Autor fotografie: Luc Viatour

Najväčší problém predstavujú vlčie maky. Tie z umelej hmoty podľa mňa nevyzerajú dobre. Sú masívne, kým vlčí mak je predsa krehká kvetinka. Aj preto, že nevydrží vo váze a zo živých makov sa nedá ani upliesť veniec (skúšala som) som tuho premýšľala, čím ich lupene napodobniť. Odpoveďou sa stala servítka.

Už rastú… aj keď nepravé

Moje prvé maky neboli príliš dobré. Postup som mala príliš komplikovaný a výsledok sa ani veľmi nepodobal prírode. Ale ďalším vývojom a skúmaním živých kvetov vlčích makov (vedeli ste, že každý kvet má iba po štyri lupienky?) som si vytvorila optimálny postup. Aby boli čo najvernejšie, na presný tvar lupienkov som použila obkreslené lupene živých makov. A tak vznikli moje hromadne vyrábané napodobeniny. Nezvädnú, neopadnú, nanajvýš rokmi trochu vyblednú. Sú tiež pomerne krehké, ale nie až tak ako živé. A tak ako živé, každý je trošku iný. Mávajú rozličný tvar a veľkosť lupienkov, rozličný stupeň uzavretia kalichu, stredy v rôznych veľkostiach a dokonca v dvoch rôznych variantoch.

V mojej makovej dielničke

Moje maky si môžete dať jednoducho do vázy, či už s inými kvetmi a ozdobami, alebo bez nich.

Alebo môžu len doplniť kyticu z tráv či klasov, tak, ako sa zavše dopĺňajú v prírode.

Moje maky majú drôtené, ohybné stonky. Hneď ma lákalo urobiť z nich veniec.

Ale nebolo to celkom ono. Niečo mu chýbalo. Klasy? Skúsila som a zistila som, že nie. Tak jeho „spoluburinky“?

Táto kombinácia sa už celkom dá, čo myslíte?

Úplne prvé maky som použila do pracného venca, ktorý som si vyrobila v jednom exemplári len pre seba. Jeho postup som zverejnila. Ako vidíte, bola to naozaj makačka. Ale potom som výrobu vlčích makov zjednodušila a výrobu rumančeka tiež. Pôvodné papierovo-polystyrénové rumančeky nahradili moje milované šiškové kvietky.

Napokon bola výroba aj tak namáhavá, ale výsledok sa mne osobne páči ešte viac než môj prvý exemplár venca v štýle obilného poľa a jeho burín.

Mohlo by vás zaujímať

 



Moja sezónna výzdoba Moja výtvarná tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.