header image

 
 

Derek Watson

Pozor, prezrádza dôležité momenty deja!

Informácie uvedené v tomto článku majú pôvod jednak (a najmä) v informáciách uvedených vo vydanej verzii románov Večnosť omylov, jednak v jeho starších verziách a jednak v plánovanom pokračovaní trilógie s názvom Väzenie Bajkonur.


 

"Oficiálna NASA fotografia" Dereka Watsona

„Oficiálna NASA fotografia“ Dereka Watsona

Derek Nelson Watson (* 8. január 1964 East Kingston, New Hampshire – † 30. 6. neznámeho roka na neznámej planéte) je fiktívna a ústredná postava z románu Večnosť omylov, americký astronaut. Do vesmíru letel celkove trikrát, pričom pri poslednom lete sa stal jedným z dvojice prvých extrasolárnych cestovateľov. Táto posledná misia mu zároveň bola osudnou.

Životopis

Narodil sa 8. januára 1964 v meste East Kingston, New Hampshire. Jeho matka Evelyn Watsonová, rodená Corriganová, pracovala ako stredoškolská učiteľka, otec Aidan Watson bol leteckým konštruktérom. Mal jednu sestru, Dahliu, ktorá bola od neho o štyri roky mladšia, a v dospelosti bývala so svojou rodinou, manželom a tromi deťmi, na západnom pobreží. Keď mal Derek dvanásť rokov, jeho rodina sa presťahovala do mesta Austin v Texase, kde žil až do roku 1982. Vyštudoval Texaskú technickú univerzitu, v roku 1986 nastúpil k Vojenskému letectvu Spojených štátov.

Popri zamestnaní v armáde študoval geológiu so zameraním na geomagnetizmus. V priebehu štúdia bol na expedícii na Aľjaške. Doktorát z geofyziky obhájil v roku 1991.

Nalietal vyše 3 000 hodín na strojoch rôzneho typu, kým v roku 1992 prešiel konkurzom na astronauta. Nasledujúceho roku začal so základným výcvikom v Johnsonovom kozmickom stredisku. Svoj prvý let do vesmíru absolvoval v roku 1996 v raketopláne Columbia, kde letel vo funkcii druhého pilota. Druhý let sa uskutočnil v roku 1999 na palube raketoplánu Endeavour, kde bol prvým letovým špecialistom a veliteľom užitočného zaťaženia. Bola to vedecká misia so Spacelabom v nákladovom priestore. V roku 2000 odišiel z tímu astronautov a zostal pracovať na manažérskom poste v NASA. Okrem iného sa venoval aj príprave pozorovaní geomagnetického poľa z ISS.

O niekoľko rokov neskôr sa stal priamym svedkom havárie raketoplánu Discovery, pri ktorej zahynuli jeho kolegovia a priatelia. Následne bol menovaný ako člen vyšetrovacej komisie. Asi mesiac po tejto udalosti prijal ponuku vedenia tajného Projektu z Ruska a odcestoval na kozmodróm Pleseck pripravovať sa na prvú pilotovanú extrasolárnu misiu v dejinách. Po komplikáciách napokon doletel na nepreskúmanú Bielu planétu, kde zahynul, kým jeho kolega, Fiodor Poljakov, sa vrátil na Zem živý.

Je dvakrát rozvedený a bezdetný. Jeho druhá manželka sa volala Cynthia Millerová.

Opis

Derek Watson meral 178 cm, len o necelý centimeter menej ako Poljakov, čo im umožnilo počas prípravy na let nosiť rovnaký skafander. Aj jeho hmotnosť a telesná konštitúcia boli veľmi podobné Poljakovovým parametrom. Na rozdiel od ruského kolegu však mal Watson vlasy veľmi tmavého hnedého odtieňa, takže sa javili takmer čierne, a tiež tmavé oči.

Osobnostná charakteristika

Derek Watson bol ambivertná osobnosť mierne priklonená na stranu introverzie. Racionalista stojaci nohami pevne na zemi, ateista. Vyznačoval sa nezlomnou vôľou a až nezdravo vysokou mierou zodpovednosti, starostlivosti a obetavosti. Chýbala mu naopak fantázia a vo vypätých situáciách mal sklony konať impulzívne či dokonca podliehať hnevu, pričom nemyslel na následky. Suchým humorom, či snahou oň, a cynizmom maskoval zraniteľné vnútro.

Kým prvé manželstvo uzavreté krátko po ukončení vysokej školy bolo výsledkom nezrelého citového vzplanutia, druhé stroskotalo na skutočnosti, že Watson sa stal až príliš pohltený prácou a s manželkou nastalo postupné odcudzenie.

Genéza postavy

Postava Dereka Watsona bola vytvorená v lete roku 2003 prakticky v súčasnej podobe, s už prideleným menom, funkciou aj vzhľadom. V tomto roku, prvom roku svojej existencie, by dosiahol vek 39 rokov. Len o čosi neskôr pribudlo jeho stredné meno, spočiatku ako iniciálka N. Dátum jeho narodenia bol následkom spontánneho nápadu pri tvorbe príbehu. 8. január nič neznamená, bol zvolený len ako ľahko zapamätateľný údaj – január ako prvý mesiac roka, ôsmy ako deň, kedy som sa (v inom mesiaci) narodila ja. Rok jeho narodenia však má širší súvis neskôr objasnený v rámci rodičovského univerza tohto príbehu – Something in the Sky. V roku publikácie románu by Watson dosiahol vek 50 rokov, nakoľko ale program Space Shuttle skončil tri roky predtým a dej románu sa odohráva v priebehu tohto programu, jeho vek je nanajvýš 47 rokov.

Postave Dereka Watsona predchádzalo niekoľko fiktívnych postáv, ktorých črty a do istej miery i osud nesie: Ricka Sellera a Paula Reinharda (z románu Príbeh Padajúcich Hviezd), Clydea Richardsa (Večnosť omylov). Má tiež niekoľko nasledovníkov s podobnými črtami aj osudom, v rámci samotného románu napr. už aj Johna Higginsa. Je tiež inšpirovaný niekoľkými reálnymi postavami, najmä postavou Dekea Slaytona, astronauta a riaditeľa výcviku posádok. Zároveň má Watsonov osud do určitej miery i autobiografické črty.Zóna Večnosť omylov


Napísať odpoveď

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


 

© 2014 – 2019 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz.