header image

 
 

Recenzia – Alice Sebold: Pevné puto

Hlavná hrdinka, štrnásťročná Susie, bola znásilnená a zavraždená sériovým vrahom. Celá kniha je o tom, ako po smrti z neba pozoruje svoju rodinu a blízkych vrátane ich myšlienok. Ako sa vyrovnávajú s jej smrťou. Ako ich životy plynú ďalej. Ako roky letia a ľudia na ňu postupne zabúdajú – okrem tých, čo jej boli najbližší. V centre jej pozornosti je otec s matkou, jej mladší súrodenci – sestra a brat –, chlapec zo školy, do ktorého začínala byť zaľúbená, dievča, ktoré má akýsi šiesty zmysel a zachytilo ju ako ducha… a jej vrah, ktorému sa darí unikať.

Myslím, že viem, ako táto kniha chcela pôsobiť. Ako zbierka melancholických obrazov po tragickej smrti hlavnej hrdinky, ktorá má vyvolať potoky sĺz. Lenže na mňa tak príliš nezapôsobila. Predovšetkým preto, že s postavami som sa nemohla stotožniť. Nie je to ani zďaleka prvá kniha, pri ktorej mám pocit, že tie americké deti sú – alebo sa aspoň vykresľujú – nejaké príliš vyspelé. Susie je na štrnásťročné dievča extrémne inteligentná a empatická, chápe a prijíma aj také veci ako neveru jedného zo svojich rodičov. Netuším, či je to prejav jej výnimočného IQ a EQ, či za to mohla telepatia, alebo aj po smrti postupuje (urýchlený?) mentálny vývoj. Toto je jedna z mnohých otázok, ktoré mi vŕtali hlavou – a ktoré mi očividne hlavou vŕtať nemali. Čitateľ sa má síce zamýšľať nad knihou, ale som si istá, že týmto smerom autorka viesť pozornosť nechcela. A nejako sa neviem stotožniť ani s prezentovanou myšlienkou, že štrnásť rokov je ideálny vek na začiatok sexuálneho života – čím samozrejme nemyslím Susino znásilnenie.

Ďalším neželaným prvkom oberajúcim ma o pozornosť je samotné nebo. Je vykreslené veľmi povrchne, evidentne slúži len ako kulisy. Je to, zjednodušene povedané, miesto, v ktorom každý dostane, čo si zaželá – okrem návratu do života, samozrejme. Dosť detinská predstava. Také nebo by začalo ľuďom rýchlo liezť na nervy. Niežeby z neho Susie bola nadšená, na začiatku sa nám zdôverí, že sa jej tam nepáči – a tým to hasne. Viac už sa téma neba ako sveta, kde je Susie odsúdená na večnosť, nerozoberá. Pritom z tejto témy by sa dalo ťažiť veľa a ak autorka ťažiť nechce, dalo by sa to zariadiť tak, aby o tom príliš nechcel vedieť viac ani čitateľ.

Knihe chýbala poriadna kompozícia. V scénach som sa strácala, nevedela som, čo sú opakované retrospektívy a čo súčasnosť. Postavy sa plantali odnikiaľ nikam bez plánov a motivácie. Niežeby sa tak v živote neplantali, lenže kniha má byť o niečom inom ako život.

Palec hore za zaujímavé detaily. Tie často chýbajú. Tu nechýbali, no ukazujú, že samé osebe úspech nezaručia. Rovnako, ako úspech nezaručí nie polopatistické navodenia základných pocitov postáv. Aj to hodnotím kladne, no ich pasívne pocity samé osebe vo mne silné emócie nevyvolávajú. Chcelo by to nejaké ciele a snahy postáv, nejaké lepšie než do prázdna vyprchávajúca iniciatíva chytiť vraha.

Aj tak sa však kniha javila ako mierny nadpriemer, pomerne bezbolestne čitateľný… no len kým som nedošla po koniec. Pred ním nastal bez akejkoľvek predošlej gradácie taký absurdný a nezmyselný zvrat, že som si len tak oči pretierala. Emócie v ňom mali vrcholiť, no vo mne vrcholila akurát chuť na posmešky. Ehm, ste si istí, že bola naozaj v nebi? Na kresťanské nebo totiž Susie dostala naozaj neobyčajné a ojedinelé… výsady, ktoré samozrejme neboli nijako zdôvodnené, ani náznakom vysvetlené. A že to bolo zaklincované typickým americkým hepáčom, v ktorom sa v rámci možností všetko napraví, všetci sa zmieria a vrah konečne dostane, čo si zaslúži, už bola iba čerešnička na torte.

Vo výsledku je teda kniha dosť slabá. Štýl má prijateľný, no potrebovala lepšie vedenie deja a cieľavedomejšiu prácu s emóciami. Namiesto potokov sĺz zanechala len nejasný melancholický pocit.


  • Názov: Pevné puto
  • Autor: Alice Sebold
  • Vydavateľstvo: Ikar
  • Počet strán: 320 strán
  • Jazyk: slovenský jazyk
  • ISBN: 9788055120317
  • Dátum vydania: 2010

Mohlo by vás zaujímať

 Knižné recenzie


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.