header image

 
 

Zasnežená zimná výzdoba

Vianočné pohľadnice či ozdoby z dôb socializmu len zriedkakedy imitovali sneh. V pohľadniciach prevládali teplé interiérové zátišia. Ozdoby síce bývali aj strieborné, ale nebolo ich toľko ako dnes. Dôvod je jasný – v tých časoch o sneh nebola núdza. No ako nastúpili klimatické zmeny, zrazu sa sneh stáva vzácnym tovarom. A keďže sa s Vianocami neodmysliteľne spája, vzrástol dopyt po tom umelom. Pozrite si výberovku mojich „zasnežených“ dekorácií bez veľkých výrobných nákladov.

Umelý sneh v spreji je asi prvá vec, čo človeku napadne. Teda, mne ako úplne prvá napadla biela vata, ktorú som na používala základnej a strednej škole. Ale nevyzerala dobre. A ako som zistila, ktoviečo nie je ani sneh v spreji. Je ho málo a najmä obsahuje škodliviny, ktoré tie klimatické zmeny a teda aj ústup skutočného snehu podporujú. Dole môžete vidieť jeho ukážku na borovici, ktorú som si poskladala z napadaných konárikov.

Sypaný umelý sneh je o niečo lepšou a vernejšou voľbou. Výhodou je znovupoužiteľnosť.

Ešte lepším ľadom sú kryštáliky, tu najmä zo starého lustra. Visia z konárov potretých kde-tu trblietkou. Nie sú síce verným znázornením ľadových cencúľov, ale atmosféru dodávajú aj tak.

Kryštáliky na bielych, jemne trblietavých konároch krútenej vŕby.

Istejšie a lacnejšie „zasneží“ biely akryl. Jeho nevýhodou je nezmývateľnosť, takže na dekorácii navodí večnú zimu. Možno ho použiť buď na ľahučký snehový poprašok (na obrázku), alebo v súvislej vrstve doplnený náterom striebornej trblietky.

Zasnežené ihličnany sú klasika. Ale čo tak dať si do izby zasnežený „opadaný listnáč“? Nie celé zabielené konáriky, ale odumreté spletité korene natreté akrylovou farbou iba z hornej strany, aby vyvolali dojem snehovej prikrývky. A jemné trblietanie sa som dosiahla vrstvičkou rozmočenej soli natretej na biely podklad.

Zo zasnežených konárov sa dá poskladať aj adventný veniec. Exemplár je na predaj.

Celkom odlišný prístup k zimnému vencu. Obloha je zatiahnutá sivými mrakmi a v dedinke pod horou začínajú padať prvé vločky… Táto nielen vianočná dekorácia môže visieť od novembra do februára.

Vločky, vianočná klasika. Viete, že ich nemusíte kupovať? Stačí servítka, nožnice, správne poskladať, strihať, experimentovať. A ako držia na okne? Neuveríte. Len opatrným potretím štetcom namočenom v čistej vode! Vydržia tak dlho a na okne po nich nezostane žiadna stopa. „Lepkavá“ je však iba jedna strana bielej servítky, tá, kde jej štruktúra vytvára malé priehlbinky.

A čo na kúpeľňové sklo? Námraza zo… zubnej pasty!

Nenadarmo sa snehu padajúcemu za nie príliš nízkych teplôt hovorí páperie. Preto ho možno napodobniť aj bielym perím. Strieborný sprej som zase použila na listy a akrylovú klasiku na šišky a konáriky. Dekorácia je na predaj.

Iné vločky. Striebristé, odolnejšie, s možnosťou zavesenia a tiež úplne zadarmo! Potrebujete len prázdne kahančeky od čajových sviečok, cvik a trpezlivosť.

Tento zimný svietnik je zdobený vlastnoručne vyškrabanými snehovými vločkami na bielom sklenenom podklade. Tak ako v prírode nenájdete dve rovnaké vločky, nenájdete ich ani na tomto svietničku. Každá je iná, autorská, inšpirovaná mikrofotografiami skutočných snehových vločiek. Vločky majú trblietavé časti, ktoré dobre vyniknú za denného svetla.

Keď už po tieto zimy nenakydá sneh, treba si takúto scenériu spraviť umelo. Z konárikov ako plota, okruhliaka ako podklad a dobre tvarovaného koreňa ako stromu.

A keď sa snehuliaci nedajú postaviť von… Inšpirácia z Pinterestu.

Mohlo by vás zaujímaťVianočná výzdoba Moja výtvarná tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2019 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz.