header image

 
 

Zasnežená zimná výzdoba

Vianočné pohľadnice či ozdoby z dôb socializmu len zriedkakedy imitovali sneh. V pohľadniciach prevládali teplé interiérové zátišia. Ozdoby síce bývali aj strieborné, ale nebolo ich toľko ako dnes. Dôvod je jasný – v tých časoch o sneh nebola núdza. No ako nastúpili klimatické zmeny, zrazu sa sneh stáva vzácnym tovarom. A keďže sa s Vianocami neodmysliteľne spája, vzrástol dopyt po tom umelom. Pozrite si výberovku mojich „zasnežených“ dekorácií bez veľkých výrobných nákladov.

Umelý sneh v spreji je asi prvá vec, čo človeku napadne. Teda, mne ako úplne prvá napadla biela vata, ktorú som na používala základnej a strednej škole. Ale nevyzerala dobre. A ako som zistila, ktoviečo nie je ani sneh v spreji. Je ho málo a najmä obsahuje škodliviny, ktoré tie klimatické zmeny a teda aj ústup skutočného snehu podporujú. Dole môžete vidieť jeho ukážku na borovici, ktorú som si poskladala z napadaných konárikov.

Sypaný umelý sneh je o niečo lepšou a vernejšou voľbou. Výhodou je znovupoužiteľnosť.

Ešte lepším ľadom sú kryštáliky, tu najmä zo starého lustra. Visia z konárov potretých kde-tu trblietkou. Nie sú síce verným znázornením ľadových cencúľov, ale atmosféru dodávajú aj tak.

Kryštáliky na bielych, jemne trblietavých konároch krútenej vŕby.

Istejšie a lacnejšie „zasneží“ biely akryl. Jeho nevýhodou je nezmývateľnosť, takže na dekorácii navodí večnú zimu. Možno ho použiť buď na ľahučký snehový poprašok (na obrázku), alebo v súvislej vrstve doplnený náterom striebornej trblietky.

Zasnežené ihličnany sú klasika. Ale čo tak dať si do izby zasnežený „opadaný listnáč“? Nie celé zabielené konáriky, ale odumreté spletité korene natreté akrylovou farbou iba z hornej strany, aby vyvolali dojem snehovej prikrývky. A jemné trblietanie sa som dosiahla vrstvičkou rozmočenej soli natretej na biely podklad.

Zo zasnežených konárov sa dá poskladať aj adventný veniec.

Celkom odlišný prístup k zimnému vencu. Obloha je zatiahnutá sivými mrakmi a v dedinke pod horou začínajú padať prvé vločky… Táto nielen vianočná dekorácia môže visieť od novembra do februára.

Keď nasneží naozaj poriadne a pridá sa k tomu silný mráz…

Myslíte, že sneh zachytený na tomto venčeku je pravý? Nie je. Na rozdiel od snehu, na ktorom stojí. Tento realistický zasnežený efekt sa podaril kombináciou latexovej farby a malého množstva lepeného umelého plastového snehu.

A čo na kúpeľňové sklo? Námraza zo… zubnej pasty!

Nenadarmo sa snehu padajúcemu za nie príliš nízkych teplôt hovorí páperie. Preto ho možno napodobniť aj bielym perím. Strieborný sprej som zase použila na listy a akrylovú klasiku na šišky a konáriky. Dekorácia je na predaj.

Keď už po tieto zimy nenakydá sneh, treba si takúto scenériu spraviť umelo. Z konárikov ako plota, okruhliaka ako podklad a dobre tvarovaného koreňa ako stromu.

V tvorbe minikrajiniek so zasneženými listnáčmi som v zime 2021 zašla ešte ďalej.

A pridali sa aj zasnežené ihličnany. Tu je návod, ako si ich vyrobíte sami.

A keď sa snehuliaci nedajú postaviť von… Inšpirácia z Pinterestu.

Väčší a zasneženejší závesný veniec

 

Táto minikrajinka zobrazuje jednu z „najpohľadnicovejších“ scenérií – zasneženú dreveničku v lese.

Mohlo by vás zaujímaťVianočná výzdoba Moja výtvarná tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 3     Upozornenia: 0

Autor Ivana Nováková St feb 17th 2021 at 9:17 am  

Dekorace na zrcadle v koupelně je FANTASTICKÁ!  Jako starého srandistu mě napadlo použít zubní pastu, ehm, zelenou?

Autor Adhara St feb 17th 2021 at 11:02 am  

Vďaka. Ten nápad so zubnou pastou ale nepochádza z mojej hlavy. A zelená pasta? Ja si teraz umývam čiernou. :-)

Autor Martin St feb 17th 2021 at 8:44 pm  

Priateľka ma vždy “buzeruje”, keď “zakydám” zrkadlo v kúpeľni zubnou pastou. Teraz môžem povedať, že som “dekoroval” :-)


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.