header image

 
 

Tri minirecenzie sci-fi románov

Opäť sme pri recenzovaní sci-fi. Tentoraz vybranú trojicu románov spája to, že vyšla v českom preklade a že mala na viac. Spočiatku vyzerala nádejne, no v závere zakaždým sklamala.

Gravitace

Kniha spočiatku vyzerala sľubne a nielen preto, že mala byť o mojich obľúbených raketoplánoch. Zdalo sa, že autorka je zbehlá vo fungovaní NASA, prípravy na let, v lekárskom prostredí, a pritom nezabúda na hĺbku, sympatickosť a uveriteľnosť postáv. Žiaľ, čím ďalej dej pokračoval, tým sa stával plytkejším, absurdnejším a klišéovitejším. Námet infekcie síce nie je príliš originálny, no originálnym sa zdal aspoň jeho pôvod – kým sa to všetko nezvrtlo na stokrát prevarený čaj. Uveriteľnosť tiež šla postupne dolu. Astronauti trénovaní na ISS nevedia, aký je tam kde modul? A potrebujú prednášku o dôvodoch, prečo na ISS robia pokusy? Štarty kozmických lodí sa absurdne urýchľujú, časové okná nesedia s realitou, čím ďalej tým viac nezrovnalostí so známymi faktami (Edwards AFB nebola pre NASA základňa na možnosť poslednej voľby pristátia raketoplánu, atď.). Netrénovaní ľudia robia – samozrejme úspešne – kaskadérske kúsky, vývoj deja je úplne predvídateľný… a začína pripomínať filmy a la Armageddon či Jadro… Psychológia postáv, zo začiatku celkom pekne rozvinutá vrátane prepracovaných reakcií na prvé úmrtia, ku koncu tiež veľa priestoru nedostala. Akoby to autorka dopisovala v rýchlosti kvôli uzávierke.

 • Názov: Gravitace
 • Autor: Tess Gerritsen
 • Vydavateľstvo: Knižní klub
 • Počet strán: 376
 • Jazyk: český
 • ISBN: 9788024244563
 • Dátum vydania: 2014

Anihilace

Čakala som viac. Oveľa viac. Námet príbehu je prastaručičký, obomletý x autormi počínajúc Lovecraftom: oblasť zasiahnutá mimozemským artefaktom, následkom čoho v nej dochádza v fyzickým a psychickým zmenám obyvateľstva. Otrepané je aj „rozuzlenie“ – nikto nič nevie, na každú zodpovedanú otázku sa vynorila kopa ďalších, takže sme skončili horšie než sme začali. Aspoň čo sa tohto prvého dielu týka. Neoslovil ma ani rozprávačský zahmlievací štýl. Pritom je mi povedomý – neviem kde, ale niekde som sa s týmto zahmlievaním už určite stretla. No je mi nesympatické. Taká prebujnená snaha o efekt. A napokon mi bola nesympatická aj hlavná postava. Vôbec som jej nerozumela (a to som vyštudovala rovnaký odbor!). Jej pohnútky mi aj napriek početným spomienkam zostali zahalené. Cez to všetko ale kniha bola napísaná pútavo (hoci nečítavo). Lákalo ma zistiť, čo bude ďalej, hoci už zo štýlu sa dalo tušiť, že sa žiadne veľké uspokojenie čitateľov nechystá.

 • Názov: Anihilace
 • Autor: Jeff VanderMeer
 • Vydavateľstvo: Argo
 • Počet strán: 180
 • Jazyk: český
 • ISBN: 9788025715512
 • Dátum vydania: 2015

Vzpomínka na Zemi

Zakončenie ságy ma trochu sklamalo. Prvá polovica bola ešte skvelá, otvára novú, zaujímavú líniu, ako sa vysporiadať s hrozbou mimozemskej invázie. Rátala sa mi myšlienka viacerých dimenzií, všetkých príčin a následkov s nimi súvisiacimi. Motivácia postáv pre osudné rozhodnutia však krívala. Hlavná hrdinka Sin mi bola strašne nesympatická a autorovi od polovice príbehu v nápadoch začal dochádzať dych. Za prvých 200 rokov krízy ukázal napriek blokáde sofónmi nádhernú a pestrú kultúru zmeny. Potom zrazu blokácia sofónmi skončila – a odvtedy nič? Okrem kozmických miest žiadny pokrok, žiadna kultúrna zmena, len recyklovanie starého? Vývoj ľudstva ma sklamal. Rovnako aj autorovo sústavné opakovanie motívu ľudí, ktorí sa zamilujú do absolútne a beznádejne nedostupného partnera. V Temnom lese, kde to bolo prvýkrát, to bolo úderné. Teraz už len únavné. Autor zároveň opakovane dáva najavo svoju neznalosť astronómie, čo bolo pre mňa veľkým sklamaním, keďže spočiatku pôsobil tak namakane.

A ten záver to úplne dorazil. Dovtedy išiel do hĺbky, popisoval detaily, súčasné myslenie, dával najavo pokoru pred vesmírnym časom a priestorom. Ako päsť na oko pôsobí záverečný prerod príbehu na akýsi Star Trek, kde presuny o miliardy kilometrov a milióny rokov času absolútne nikoho zrodeného v našej či mierne neskoršej dobe nevzrušujú. Samotný záver je však silne pôsobivý, aj cez ten hnev. Aj celý príbeh a má stále veľa dobrých prvkov, ale pre mňa najslabší diel série.

 • Názov: Vzpomínka na Zemi
 • Autor: Liou Cch’-sin
 • Vydavateľstvo: Host
 • Počet strán: 751
 • Jazyk: český
 • ISBN: 9788075775597
 • Dátum vydania: 2018

Mohlo by vás zaujímaťKnižné recenzie


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.