header image

 
 

Middletown

Veža s hodinami výzorovo i geograficky blízko radničnej veži z fiktívneho Middletownu, v ktorom sa odohráva knižná séria.

Middletown, New Hampshire, je fiktívne mesto, v ktorom sa odohráva dej románu Nula kelvinov a časť deja Tristodesať kelvinov. Ide o bývalé banícke mesto v horách, v čase deja (v rokoch 2003 – 2005) upadajúce. V čase odohrávania sa deja v ňom žije hlavný hrdina príbehu, dospievajúci David Settle.

Geografia

V prvom dieli Nula kelvinov nie je poloha Middletownu špecifikovaná. Vieme len, že leží niekde v horách USA a zo severozápadu susedí s rovnako fiktívnym mestečkom Venderholf. Bol to zámer, keďže miest v Spojených štátov s názvom Middletown je niekoľko. Neinšpirovalo ma žiadne konkrétne z nich, ale chcela som sa pripraviť na eventualitu, že román bude raz preložený do angličtiny a budú ho čítať aj obyvatelia Middletownov. A keď obraz mesta, prirodzene, nebude sedieť na ten ich Middletown, môžu si povedať, že je to skrátka o nejakom zo zostávajúcich Middletownov.

V pokračovaní knihy, Tristodesať kelvinov, sa však už nedalo geografickému zaradeniu Middletownu vyhnúť. Na základe Street View som ho situovala na súradnice 44,0° severnej zemepisnej šírky, 71,4° stupňov západnej dĺžky. Je to v severozápadnom štáte New Hampshire, v širokom údolí pohoria Biele hory. Najbližšie reálne mestečká k nemu sú Conway, Lincoln a Glen.

Opis

Middletown je americké mesto, na svoju rozlohu dosť ľudoprázdne, čo súvisí s jeho históriou (pozri nižšie). Má opustenú mestskú priemyselnú štvrť. Mnohé budovy sú nedostavané. Pôsobí pochmúrne. Hovorí sa o ňom ako o západákove alebo o diere. Obklopujú ho kopce zjazvené kameňolomami a ťažobnými jamami, niektoré zmenené na jazerá, ale kvôli toxickému podložiu nevhodné pre ryby. Staré haldy v okolí mesta zarástli mladým lesom. Nachádzajú sa tam aj nebezpečné, ukryté štôlne. Okolie je pokryté odpadkami. David však v jeho prírode pozná niekoľko relatívne pekných miest.

Medzi mládežou Middletownu sú rozšírené mäkké aj tvrdé drogy. Nie je ťažké nájsť skoro v každom žľabe popri ceste použité striekačky. V priemyselnej štvrti sa ukrývajú rozličné pochybné existencie.

Jeden z vrchov týčiaci sa nad mestom má prudký zráz. Vďaka tomu je z neho na mestečko dobrý výhľad. Toto miesto sa nazýva Vyhliadka a mladé páry naň chodia v autách randiť. Vyhliadka je porastená borovicovým lesom.

V meste sú spomínané nasledujúce objekty:

  • Obchodný dom, v ktorom David chodí brigádovať
  • Námestie s radnicou; tá má funkčné historické hodiny
  • Mestská knižnica
  • Nemocnica
  • Second hand, ktorý neskôr skrachoval a v jeho priestoroch bola otvorená Bugyho cukráreň
  • Middletownská stredná, jediná stredná škola v meste
  • Mestský park
  • Marleen Street, ulica, na ktorej konci je opustený chátrajúci poschodový dom
  • Amfiteáter, nepoužívaný, s rozpadnutými lavičkami, vo vhodne tvarovanom údolí blízko mesta. Otvorené javisko sa skladá z betónového pódia a zadnej drevenej steny.
  • Autobusová stanica

História

Príroda neďaleko miesta, kde som umiestnila fiktívne mestečko Middletown zo série.

Do osemdesiatych rokov bol Middletown iba obyčajným malým mestečkom, kde by sa s veľkou biedou našlo dvetisíc obyvateľov. Potom sa však preslávil obrovskými náleziskami farebných kovov. Nastal veľký rozvoj hutníckeho priemyslu, mesto postihla masová zástavba. Geológovia sa však prerátali. Zásoby kovov boli len povrchové a po ich vyťažení sa veľmi sľubne rozbehnutý rozvoj mesta takmer okamžite zastavil. Množstvo nedostavaných budov doteraz hyzdí predmestie, pričom život sa opäť scvrkol len do pomerne malej zóny okolo centra. V roku 2005 má len niečo vyše osemtisíc obyvateľov.

Budovy

Dom Settleovcov

Dom, v ktorom bývali Settleovci od jari 2003, sa nachádza na ulici s dvoma radmi nízkych domčekov obklopených stredne veľkými záhradami. Väčšina z nich nemá ploty. Trávniky sú pekne a zodpovedne udržiavané, živé ploty, ak sú, strihané, no sem-tam by nejaký dom potreboval zrenovovať. Ide o typické bývanie pre spodnú časť strednej vrstvy obyvateľstva. Problémom sú len nevhodne umiestnené a nevhodne odtienené pouličné sodíkové lampy, ktoré vytvárajú veľa svetelného znečistenia. Dom Settleovcov je kvôli nim aj v noci zaplavený oranžovým svetlom.

Susedia v dome naproti Settleovcom sa volajú Gilderovci.

Samotný dom sa nachádza na pozemku obklopenom živým plotom s bráničkou. Zo zadnej strany pozemku je divoký porast a sprava aj zľava susedí s inými záhradami. V záhrade rastú jablone, Megan Settleová pestuje paradajky a letničky. Pozemok je topograficky prakticky rovný a obdĺžnikového tvaru.

Dom je prízemný, sčasti podpivničený, má pôdorys v tvare obdĺžnika a jednoduchú architektúru. Dvojica okien smeruje dopredu, na ulicu, hlavné dozadu, do záhrady a lesa. Na pravej ani ľavej stene domu okno nie je, na tieto strany však smerujú práve pivničné okná. Dom má štyri malé izby. V pivnici je nevyvetrateľný, nepríjemný zápach.

Za vchodovými dverami, ku ktorým sa kvôli podpivničeniu vystupuje schodíkmi, sa nachádza predsieň. Následná chodba má lesklú drevenú podlahu. Vľavo ústi do kuchyne, v ktorej je umelohmotná kuchynská linka s povrchovou imitáciou dreva, stôl a stoličky. Ďalšími izbami sú Davidova izba (pravý vzdialenejší roh domu), obývačka, Meganina spálňa a hosťovská izba. Pozrite náčrt.

Dom Settleovcov

V Davidovej izbe sa nachádza manželská posteľ po predošlých majiteľoch otočená čelom k vnútornému (nie obvodovému) múru. V tomto neveľkom priestore sa ďalej vyskytuje už len menší písací stôl so stoličkou, smetný kôš, malá komoda a masívne, staré skrine. V izbe sa nachádza aj rádio.

V každej miestnosti aj na chodbe domu Settleovcov sú namontované kamery, o ktorých jeho obyvatelia nevedia. Majú veľkosť špendlíkovej hlavičky. Prostredníctvom nich Davida sledujú muži z budúcnosti.

Sklad štvorice

Odpočívadlo na ceste do Middletovnu, kde David a Molly strávili noc v aute

V jednom z opustených skladov v prázdnej časti mesta sa nachádza úkryt štvorice mužov z budúcnosti. Je pomerne schátraný, má zatečený strop. Sklad je rozdelený priečkami vytvárajúcimi štyri oddiely, pričom posledný je ešte rozdelený na menšie úseky, v ktorých muži bývajú. Prvý oddiel skladu má maskovaciu funkciu a vyzerá ako bežný sklad. Nachádzajú sa v ňom rady prázdnych drevených debien. Oproti vchodu vedú dvere do ďalšieho oddielu. No hoci vyzerajú obyčajne, v skutočnosti ich osadila štvorica a zabezpečila senzorom, ktorý skúma DNA osôb, ktoré chcú prejsť. Nechá prejsť len ich štyroch. Za týmito dverami sa nachádza veľká miestnosť s obrazovkami, riadiacimi pultmi, kancelárskymi stoličkami. Pri jej prázdnej stene sú zase rozhádzané debny, ale tentoraz s vybavením štvorice.

V treťom oddieli skladu, rozľahlom, sa nachádza stroj času, tzv. Kabína.

Vo štvrtom, poslednom, sú „kajuty“ pre mužov a biochemické laboratóriá. Do týchto častí sa dá dostať nielen prejdením troch predných oddielov, ale aj niekoľkými dverami v bočných stenách skladu. Aj tie sú zabezpečené overovaním DNA.

Dom na Marleen Street

Dom na Marleen Street je lokalita, ktorá sa objavuje iba v druhom dieli Nula kelvinov, v románe Tristodesať kelvinov. Ide o kedysi honosný, dnes opustený a schátraný dom sedem míľ od centra Middletownu, bez blízkeho susedstva iných domov. V roku 2003 ho štvorica používala ako sklad a biochemické laboratórium, no potom ich vybavenie z budúcnosti našla skupina výrastkov a museli sa presťahovať. Dom je poschodový a má vikiere.

Prízemie domu na Marleen street zaberá dlhá a rozľahlá miestnosť bez vstupnej chodby, ktorá bola obývačkou a jedálňou. Ďalej sa na prízemí nachádza kuchyňa a kúpeľňa. Z obývačky vedú schody na poschodie, kde sa nachádza druhá kúpeľňa a tri izby. Použiteľná je však len izba naľavo od schodiska, pretože na pravej strane sa prepadáva podlaha. V dome sú zvyšky starého nábytku, všetky prisunuté ku stenám a zväčša zakryté. Steny pokrývajú špinavé, olupujúce sa tapety.

Obyvatelia

Niektorí v knihách spomínaní obyvatelia Middletownu

Stáli obyvatelia

  • Kathy Jenkinsová, stredoškoláčka
  • Alfie Gilbour, stredoškolák
  • Brenda Bolteová, stredoškoláčka
  • Hank Fletcher, stredoškolák
  • Robert Myerson, stredoškolák
  • Stella Oaksová, stredoškoláčka
  • Kyle Abott, stredoškolák a postrach okolia
  • Susie Pickeringová, stredoškoláčka
  • Roy Pickering, Susin otec
  • Lucinda Hindeová, susedka Settleovcov
  • Donald Laucher, skladník

Dočasní obyvatelia

  • David Settle, výnimočný dospievajúci chlapec
  • Megan Settleová, Davidova matka samoživiteľka
  • Dylan Haise, psychológ
  • Chantal Browling, génový inžinier
  • Wayne Kingsley, matematik a chirurg
  • Gilles Conrad, bývalý policajný detektív

Inšpirácia

Niektoré časti Middletownu sú úplne fiktívne a ich podoba v mojej predstave je pravdepodobne kombináciou podobných sídel napozeraných z filmov. Do tejto kategórie patrí napríklad opustená priemyselná štvrť, sklad štvorice, dom na Marleen street, ako aj ulica Settleovcov. Pri iných častiach mesta som si chtiac-nechtiac predstavovala Banskú Bystricu. Middletownské námestie mi napríklad pripomínalo bystrické, akurát je menšie (bez Dolnej ulice). Jeho park je zase kombináciou dvoch bystrických parkov, ktoré poznám. Je však zaujímavé, že Middletownská stredná škola mi veľmi pripomínala nie moju strednú školu, ale základnú školu. Je pravda, že v čase začiatku prvého dielu kelvinovskej série som budovu svojej strednej školy sotva poznala, kým do základnej školy som chodila väčšinu svojho vtedajšieho života. Lenže viac scén na škole prebehlo až v pasážach vytvorených po štvorročnej pauze, v roku 2007, keď som už bola čerstvou študentkou vysokej školy. Stredná škola, ktorú som predtým štyri roky navštevovala, sa mi ako vhodná predstava dejiska či nebodaj inšpirácia na dej vôbec neponúkala.

Haldy zarastené mladým lesom v okolí priemyselnej štvrte mali inšpiráciu v nebystrickom prostredí a to na lazoch pri Lučenci, kde sa presne takýto les nachádza.

Mohlo by vás zaujímať



Zóna Nula kelvinov


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.