header image

 
 

Recenzia – Mary Torjussenová: Bez výstrahy

Hannah má problém. Večer sa vracia domov k svojmu partnerovi s radostnou správou, že v práci sa jej črtá povýšenie. No keď otvorí dvere, utrpí šok. Jej partner Matt a všetky jeho veci do poslednej nitky zmizli. Čo viac, zmizli aj všetky maily, esemesky, hovory a kontakty na neho, všetky fotky. Preniesla sa azda do paralelného vesmíru, v ktorom nikdy neexistoval (priznávam, toto mi neznajúc žáner prišlo na um…)? Nie, jej priatelia a rodina si Matta pamätajú. Ostáva už len vysvetlenie, že sa bez stopy vyparil zámerne. Ale prečo? Táto otázka spolu so smútkom za mužom, s ktorým prežila štyri roky, nedá Hannah spávať…

Bez výstrahy je psychotriler tak na tri, tri a pol hviezdičky. Bol pre mňa ľahko a svižne čítavý. Konečne dielo, kde sú pocity a myšlienky hlavnej hrdinky napísané po lopate a pochopiteľné a to nielen raz, ale aj do zásoby. Toto však môže byť aspekt, ktorý by mohol iným čitateľom vadiť. Prvé týždne sa totiž prakticky nič nedeje – Hannah len plače, trápi sa, zožiera, a sústavne sa točí v kruhu bludných myšlienok, kam jej drahý išiel a prečo to urobil. Pre mňa je to príjemné dynamické ničnedianie, ktoré vzbudzuje sympatie s hlavnou hrdinkou a čoraz väčšiu zvedavosť, čo sa s Mattom stalo. No iste bude veľa čitateľov, čo to ofrflú ako vatu. Ak čakáte akciu a nové informácie na každej strane, táto knižka pre vás naozaj nie je.

Hannah vo mne prvé tri štvrtiny knihy vzbudzovala prevažne súcit. Narúšali to len jej ojedinelé výnimky generalizovania žien typu „tak hlboko, aby som išla do práce bez mejkapu, som zase neklesla“ či „ktorá žena si v mojom veku nerobila tehotenský test?“. Príbeh robí plastickým mnoho detailov, popisov jej zariadenia aj zmiznutých Mattových vecí spolu s útržkami spomienok. No opäť – na mňa to fungovalo, no mám obavu, že na iných nemusí. A ako to už býva, postupne sa pred nami vynára tiež obraz minulosti Hannah, ktorá bude mať do rozuzlenia čo povedať. Lenže…

Napriek tomu som po rozuzlení primárnej záhady mala neodbytný pocit, že som bola ako čitateľ podvedená. Tento príbeh je, alebo sa skôr snaží byť z kategórie príbehov, v ktorých nič nie je také ako sa spočiatku zdá. Vydareným príkladom románu z tejto kategórie je Rebeka. Tento až taký vydarený nie je. Obraty sa vo všeobecnosti nezaobídu bez zamlčiavania podstatných faktov autorom, no tu toho autorka zamlčala až priveľa. Po istom zamyslení sa to síce dá vysvetliť a ospravedlniť, no napriek tomu som nemala pocit, že by to všetko bolo pekne sadlo.

Za to môže asi aj druhá dejová línia. Sorry, tu sa už nezaobídem bez istých spojlerov. Hannah okrem náhleho odchodu partnera rozrušujú aj podivné veci, ktoré sa jej začnú diať. Objavujú sa známky toho, že v jej dome niekto v jej neprítomnosti bol – ona podozrieva Matta. A tiež anonymné správy. Niekto Hannah sleduje. Ale kto a o čo mu ide?

Čitateľ by očakával, že sledujúca postava a jej motívy krásne zapadnú do rozuzlenia. Lenže nie, nezapadnú. Vlastne som nadobudla dojem, že ono sledovanie je len pomôckou, ako čitateľovi spestriť čakanie na zvraty pred koncom knihy. Väzby týchto udalostí na hlavnú dejovú líniu sú slabé. Istý zmysel majú, to nepopieram, a nie je ním len bavenie čitateľa, ktorého by mohli Hannahine nekonečné otázky a smútok začať nudiť. No toho zmyslu je málo, príliš málo. Wow efekt sa nekoná.

Na druhej strane ale oceňujem, že autorka do záveru nevniesla klasické klišé. A to sa k nim už schyľovalo tak veľmi, až som to brala ako tutovku. Koniec nie je predvídateľný, dalo sa to stočiť všelijako. Ale začiatok, kedy som nič netušila, a autorka ešte nič nepokazila, bol aj tak lepší.

A na záver poučenie, aké si možno po prečítaní knihy vziať: Psychopat je tiež len človek.


  • Názov: Bez výstrahy
  • Autor: Mary Torjussen
  • Vydavateľstvo: Ikar
  • Počet strán: 360
  • Jazyk: slovenský
  • ISBN: 9788055156491
  • Dátum vydania: 2017

Mohlo by vás zaujímaťKnižné recenzie


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2022 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz.