header image

 
 

Moje svietidlá

Končí jeseň, začína zima, je čas prítmia a jemného osvetlenia. Vyrobiť svietiace teleso neviem, už dlhé roky však vyrábam svietniky a tienidlá, aby surové svetlo holej sviečky či holej žiarovky vyzeralo viac atmosféricky. A toto sú výsledky.

Zaváraninový pohárik (ideálne bez ryhovania) je skvelou surovinou na svietnik. Je ľahko dostupný, v mnohých domácnostiach sa dokonca stáva odpadom. Jeho sklo má veľkú odolnosť. Čajová sviečka vo vnútri je vo veľkom bezpečí a jej okolie je zase vo veľkom bezpečí pred sviečkou. Na to, aby ste pohárik skrášlili, existuje množstvo metód. Ja používam najmä dve:

Jednovrstvová servítka je dostatočne tenká na to, aby ňou svetlo preniklo. Mnoho mojich svietničkov vzniklo servítkovou technikou. Tá nie je taká jednoduchá, ako sa zdá. Aby sa minimalizoval počet záhybov servítky, ktorá sa po namočení roztiahne a stane sa extrémne krehkou, servítkami som svietničky obaľovala pod vodnou hladinou.

Toto bol môj unikát na predaj. Tiež servítkový svietnik, ale s okrasami dookola.

Mohli ste použiť dva venčeky na sebe…

…alebo iba jeden.

Úplne inou metódou sú vyškrabávané svietniky. Hladké, čisté poháriky som namočila do bielej farby primeranej koncentrácie. Keď zaschla, vyškrabala som do nej špáradlom motív. Náročnosť tejto metódy spočíva v tom, že čo raz vyškrabete, už viac nevrátite. Treba sa trafiť na prvý raz.

Pri týchto vločkových svietnikoch som vyškrabané motívy ešte dozdobila striebrenkou, vďaka ktorej sú zaujímavé aj pri dennom svetle.

A napokon, vyškrabávanie sa dá kombinovať aj s kresbou čiernou fixkou, ako napríklad na tomto svietničku s lúčnym motívom. Za denného svetla sa vyškrabané plochy javia ako čierne.

Svietnik nemusí stáť, môže aj visieť. Napríklad ak má upletené okrasné makramé úpony. Len treba dať pozor pri jeho zapaľovaní.

A toto tienidlo na žiarovku je už klasika. Dávam aj návod na jeho výrobu.

A svietidlami, aj keď veľmi krátkodobými, sú aj moje vyrezávané tekvice. O nich však viac tu.

Mohlo by vás zaujímaťMoja sezónna výzdoba Moja výtvarná tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2022 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz.