header image

 
 

Recenzia – Rachel Caine: Na dně

Gina Royalová si neželá nič viac, ako prežiť pokojný večer so svojou rodinou. Teda až do chvíle, kým príde večer k svojmu domu, kde ju zaskočia policajné autá… a odhalenie, že jej manžel je sadistický sériový vrah. Jej otras zavŕši, keď ju obvinia zo spolupáchateľstva. A pritom ani najmenej netušila, čo jej drahý po večeroch stvára s nevinnými obeťami v takzanej stolárskej dielni…

Po prológu sa stretávame s Ginou po niekoľkých rokoch ako so silnou ženou, ktorú minulosť nezlomila, ale zocelila. Aspoň na povrchu. Musí byť silná kvôli svojim deťom. Kým jej manžel sedí vo vezení odsúdený na smrť, ju ako nevinnú prepustili. Problém je, že v jej nevinu mnohí neveria. Obrovské množstvo ľudí ju nenávidí, chce ju vypátrať a vykonať na nej „spravodlivosť“. A čo horšie, chcú zabiť aj jej deti. Preto žije so synom a dcérou pod falošnou identitou, sústavne uteká, ukrýva sa, je ostražitá, nikomu nedôveruje, len svojej zbrani a streleckým schopnostiam…

Popravde, nad zápletkou som trochu dvíhala obočie. Je nevšedná, to áno. Už som sa síce v beletrii párkrát stretla s tým, ako nič netušiaca manželka zistila, že jej manžel je úchylák a vrah, ale dej spravidla končil jeho porazením. Tu však zatknutím príbeh iba začína, čo vytvára pomerne svieži motív s mnohými vetvami. Jednou líniou je ostražitosť a obrana, druhou dopad na psychiku nevinnej rodiny z rozličných hľadísk, treťou dopad na spoločnosť. A tu sa nachádza dôvod toho pozdvihnutia obočia: Naozaj by ešte aj po toľkých rokoch sálala na internetových diskusných fórach k deťom vraha taká nenávisť? A jedným dychom dodávam, že viem dobre, čo je to zlo na internete, akí vedia byť trollovia suroví a vytrvalí. Ale aj tak… po toľkých rokoch? A k deťom? Ľudia majú podľa mojich skúseností sklony deti brániť, nech už vyvedú čokoľvek. A tieto ani nič nevyviedli. Len ich splodila nesprávna osoba. To naozaj nikomu z tých maniakov nedochádza?

Ale beriem, že možno v Amerike, kde kontakt cez internet zahŕňa oveľa viac osôb než na nejakom území bývalého Československa, sa nájde dosť aj takýchto vytrvalých totálnych psychopatov. A rozbeh príbehu ako taký sa mi páči. Autorka vytvorila dobrú atmosféru života v neustálom napätí, neustálej úzkosti. Napriek falošnej identite, veľkej diaľke od bývalého domova, dobrému ukrytiu sa za pomoci schopného hackera a uplynulému času od škandálu s Gininým manželom, matka svoje deti stále nepúšťa samé von. Žije v strašnom napätí a strehu. Aj tá najmenšia anomália jej života v nej budí odhodlanie na boj či útek. A zároveň si dobre uvedomuje, že to môže preháňať, že takéto správanie nie je pre rodinu zdravé. Je si vedomá toho, že je možno paranoidná. Úzkostlivo hľadá rovnováhu medzi paranoiou a uvoľnením. Neúspešne balansuje na tenkej hranici obozretnej bezpečnosti a kŕčovite sa bojí pustiť jedným či druhým smerom. A nezvláda to, lebo ľudská duša na život v ustavičnej hrôze a obave nie je stavaná. Túži po prostredí pre zdravý vývoj jej detí, sama túži po niekom, komu by mohla dôverovať. V jej okolí sa niekoľko takých kandidátov nájde, ale Ginu ničí sústavný strach. Býva vo svete kontrol, alarmu, trezorov, kamier, utajených telefónnych čísiel a očí na stopkách. A cez to všetko, ako sa dalo čakať, sa začne diať čosi nepekné. V blízkosti jej domu sa nájde mŕtvola zavraždená presne na spôsob, akým vraždil jej vo väzení zavretý manžel. Ginina úzkosť rastie a udalosti sa dávajú do pohybu…

Mám rada, keď je triler aj hlbšou psychologickou sondou. Tu sa to podarilo. Možno pre niekoho až príliš polopatistickou alebo príliš často sa opakujúcou, ale nič z toho pre mňa osobne nebolo prekážkou v čítaní. Zvlášť v súvislosti s neošúchaným námetom. Problémom – ako v poslednej dobe u mňa často – je rozuzlenie. Spáchala to osoba, ktorú som podozrievala ako úplne prvú. A potom, vzhľadom na to, že mi jej vina pripadala až príliš priehľadná, som začala podozrievať niekoho úplne iného. Náznaky boli jasné, dosť ma sklamalo, že môj druhý podozrivý v tom bol nevinne. A tiež ma prekvapilo, že vinná bola osoba, ktorej vina bola v logickom rozpore s tým, čo sme o nej vedeli. Buď bola tá postava fakt extrémne prefíkaná a plán mala do posledného detailu pripravený roky dopredu, alebo… to skrátka nedáva zmysel.

Ale aj tak dobré čítanie. Medzi trilermi v ničom výnimočné, najmä keď dôjde na akciu, začínate mať pocit akéhosi déja vu z iných trilerov… no napísané čítavo, vyvážené, zrozumiteľné. Čo viac možno od oddychovky čakať?


  • Názov: Na dně
  • Autor: Rachel Caine
  • Vydavateľstvo: Moba
  • Počet strán: 360
  • Jazyk: český
  • ISBN: 9788024386171
  • Dátum vydania: 2019

Mohlo by vás zaujímaťKnižné recenzie


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.