header image

 
 

Vence na hroby s jediným kvetom

Stačí jediný umelý kvet, ktoré sú pred sviatkom Všetkých svätých voľne predajné a ich cena sa zvyčajne pohybuje okolo jedného eura, a dá sa dosiahnuť úžasný výsledok!

Podomácky vyrobený kruh bol vyrobený vzájomným pritavením roztvorených šišiek borovice čiernej. Naň prišla ozdoba z tuje, mesačnice trvácej (Lunaria rediviva), lišajníka pakonárika otrubového (Pseudevernia furfuracea), už raz použitej bielej stužky a umelého kvetu.

Na kúpený polystyrénový kruh bol špendlíkmi prišpendlený mach, ktorý som v celých šúplatách zlúpla z kameňa. Ten som ešte zaistila a zároveň vyzdobila oranžovou vrstvenou stuhou. Zo strán sú suché byle vŕbovky chlpatej (Epilobium hirsutum), mesačnice trvácej a štiavu (Rumex acetosa). Jediný žltý kvet sedí na kompozícii z vylisovaných listov paviniča, javora a sumachu. Naň sú pritavené konáriky porastené lišajníkom pakonárikom, plody mochýň a šišky smreka. Zelenú zložku dopĺňa konárik tuje.

Do základu z čečiny jedle normandskej (Abies nordmanniana) boli pritavené šišky smreka lesného (Picea silvestris) a lysé, šiškami obsypané konáriky smrekova opadavého (Larix decidua). Veniec je dozdobený suchými byľami vŕbovky chlpatej, mesačnice trvácej a stuhou, ktorá bola pôvodne kúpená v narodeninovej kytici.

Skromné srdiečko bolo omotané prírodným špagátom a naň pripevnená dekorácia z umelej ružičky, mesačnice trvácej, pakonárika otrubového, tráv a dvoch dúglaskových šišiek.

Do kocky vyrezanej z polystyrénu bola napichaná čečina tuje. Dozdobený je vetvičkami brečtanu, láskavca a ďalej neidentifikovanej byliny, šiškou borovice vejmutovky a dvoma šiškami dúglasky tisolistej.

Opäť polystyrénová kocka s tujou. Na nej sú pritavené suché plody mochyne. Z bylinnej zložky možno spomenúť mesačnicu a bodliak.

Machový kruh dozdobený prírodným materiálom – pagaštanmi, šiškami smrekovca, mochyňami, mesačnicou, bukvicami. Pri kvete je troška krušpánu, suchých súkvetí tráv a prírodná mašľa.

V roku, keď sa vláda s nami hrala ako s plastovými panáčikmi a zo dňa na deň vyhlásila, že cez víkend sa na hroby nejde, som musela urýchlene zbúchať dva vence za jeden deň z toho, čo záhrada dala. Ešteže to bol rok, keď som po prvýkrát nejakú záhradu mala.

A čo záhrada dala 2. Napríklad dala krútenú vŕbu a mochyne v rozličných štádiách zrelosti. Pomohol aj les machom, smrekovcovými šiškami a lišajníkom.

Malý machový kruh ozdobený šípkami, suchými súkvetiami, šiškami vejmutovky stužkami a jediným kvetom. Všetky dekorácie sú priviazané, žiadne lepidlo. Zložky venčeka možno rozobrať a skompostovať.

Obdoba predošlého venca, tento však obsahuje aj brečtan, tuju, plody mochyne a namiesto dúglasky tu máme smrek lesný.

Mohlo by vás zaujímaťVence na hroby Moja výtvarná tvorba


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.