header image

 
 

Prednáška a beseda 10. 6. 2021 v Kremnici

Fotografie z podujatia zahŕňajúceho prednášku, online pozorovanie aj knižnú besedu.

10. júna 2021, v deň a hodinu, ktoré – aká náhoda – pripadli práve na čiastočné zatmenie Slnka, sme sa stretli v priestoroch čitárne kremnickej knižnice. V týchto priestoroch som už v minulosti prednášať bola, ale teraz sa tam môžeme vídať častejšie, keďže v Kremnici od tohto roka už oficiálne bývam.

Najprv došla reč na základy kozmického letu zameraná najmä na vyvrátenie mýtov o tomto druhu cestovania, ktoré panujú medzi verejnosťou. Ukazovala som prednášky, videá, ale aj takéto papierové modely raketoplánu stiahnuté z týchto stránok. Kredit: Knižnica Jána Kollára

O dvanástej, akurát po skončení prvej prednášky, nám začalo čiastočné zatmenie Slnka. Mesiac síce „odhryzol“ zo Slnka len málo, ale Slnko, premietané cez chromosférický ďalekohľad žiarskej hvezdárne, sa aspoň pochlapilo slnečnou aktivitou, o ktorej sa dalo rozprávať. Aj o jej rizikách pre kozmonautiku. Kredit: Knižnica Jána Kollára

Slnko občas zašlo za mraky a ja som zatiaľ predstavovala svoje knižky. Hovorila som o budúcich – a verím, že už skorých! – publikáciách: Súhvezdiach, druhom vydaní Nula kelvinov a druhého dielu Nula kelvinov. Kredit: Knižnica Jána Kollára

Na záver ešte nejaký ten autogram mojím raketoplánovým perom (perom v tvare raketoplánu kúpenom v múzeu, kde odpočíva v mojej knihe zvečnený raketoplán Discovery). Kredit: Knižnica Jána Kollára

Všade samé raketoplány. Na stolíku, na mojom tričku z USA, na obálke mojej knihy Večnosť omylov – a najmä v nej. Kredit: Knižnica Jána Kollára

Mohlo by vás zaujímaťLiterárne akcie Fotoalbum


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.

Komentárov: 5     Upozornenia: 0

Autor Martin Pi jún 18th 2021 at 8:19 pm  

Keby som vedel, že sa fotí, stiahol by som brucho :-)

Autor Adhara Pi jún 18th 2021 at 9:53 pm  

Nebojte sa, vďaka rúšku vás nespoznajú. Len ja to mám horšie. :-) A vďaka za recenziu. Len pri tej poslednej výčitke som si povzdychla, že už zase je to tu… na tú som už dávno-pradávno napísala kritikom odpoveď. (A nie pre každého robia slovenské reálie dej čitateľnejším a uveriteľnejším, ja to mám v tomto smere presne opačne).

Autor Martin So jún 19th 2021 at 8:01 am  

Ja samozrejme viem, že nepíšete príbehy odohrávajúce sa v slovenskom prostredí a uviedol som to aj v recenzii: „Týka sa zámernej voľby autorky…“. Beriem na vedomie, že dej odohrávajúci sa na Slovensku vo vašej tvorbe nenájdem. Vyjadriť som sa ale musel, lebo mi to naozaj chýba.
Nesúhlasím s tým, že Slovensko je nezaujímavé a nudné a zahraničie zaujímavé a preto vhodné ako dejisko príbehov. Nejaký čas som v zahraničí žil a nezaujímavé a nudné mi to pripadalo aj tam :-)

Autor Adhara So jún 19th 2021 at 10:09 am  

A práve kvôli tej „zámernej voľbe autorky“ som Vám dala ten odkaz na článok, pretože vysvetľuje, že to nebola zámerná voľba.

Ale máte pravdu v tom, že zahraničie je naozaj nudné a nezaujímavé, bola som dvakrát v USA a skutočne sa tam nič nedialo. :-) Lenže tým, že je tak ďaleko, nebije až tak veľmi do očí ako každodenná nuda a ničnedianie na Slovensku.

Inak diela, ktorým dejiskom by mohlo byť Slovensko (hoci to nikdy nie je vyslovene priznané), môžete v mojej tvorbe nájsť v niektorých poviedkach. Ide o túto a túto poviedku. Hlavne do tej druhej sa mi vyslovene pýtala ospanlivá zapadnutá letná slovenská dedinka. A tiež o „moje najmladšie“, ktoré ešte musí prejsť primárnou autorskou korektúrou, preto ho zatiaľ neposkytujem na čítanie.

Autor Martin So jún 19th 2021 at 10:47 am  

No čo už, keď má niekto „múzy z dovozu“, tak sa tým asi nič iné robiť nedá :-)
Moje postavy sú inšpirované výhradne človekom, ktorého vidím každý deň v zrkadle. Tam sa slovenský element odstrániť nedá. Písanie sci-fi, rovnako ako blogu, je pre mňa určitou formou psychoterapeutickej autobiografie.


 

© 2014 – 2024 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.