header image

 
 

Zaujímavosti o Úvode do teórie chaosu

  • Román bol písaný súbežne s Tristodesať kelvinmi. Dala som sa naň v tomto období hlavne preto, že som chcela rozriediť prílišnú zahltenosť kelvinovským univerzom (ach, čo by som za ňu dnes len dala!). Navyše zápis Tristodesať kelvinov prebiehal novým, veľmi pomalým spôsobom, a chcela som využiť čas medzi jeho zapisovaním. Chaos som začala písať neskôr ako Tristodesať kelvinov a dopísala skôr ako Tristodesať kelvinov. Ide o jediný prípad, kedy som dva romány napísala súbežne.
  • Vydavateľstvo Ikar v roku 2012 verejne oznámilo, že tento román je vhodný na vydanie. Potom ho ale odmietlo vydať, lebo vraj dá radšej prednosť zahraničnému autorovi.
  • Hoci svet Úvodu do teórie chaosu začal vznikať už pred 18-timi rokmi, je doposiaľ mojím najmladším do papierovej podoby dotiahnutým románovým svetom!
  • Pre tento román som si potrebovala veľa naštudovať nielen o morských hlbinách a ponorkách, ale aj o jadrových reaktoroch. Žiaľ, jediná knižka podrobne popisujúca reaktory, ktorá sa mi v danom období dostala do rúk, bola o elektrárni Jaslovské Bohunice zo 70.-tych rokoch. Jej reaktory boli absolútne iného typu než reaktor v kozmickej lode Odyssey, o technologickom pokroku ani nehovoriac, ale aj tak som nejaké technické podrobnosti nabrala z nej. Bezpečnostné opatrenia pre môj knižný reaktor sú úplne fiktívne.
  • Tak ako hlavný hrdina, aj ja trpím silnou fóbiou. Dokonca viacerými. Fóbia z hĺbok však medzi nimi nie je. Ale je medzi nimi napríklad… fóbia z lekárov. Pričom hlavný hrdina je lekár!
  • Úvod do teórie chaosu považujem za pokrvného súrodenca románu Nula kelvinov. Majú mnohé podobnosti, hoci úplne inverzné kozmológie. Kým svet kelvinovskej série je vystavaný na determinizme, svet Úvodu do teórie chaosu zase na nepredvídateľnosti a determinizmu sa vysmieva.
  • Ide o najpokojnejší román, čo sa týka vyskakovania rôznych prequelov, sequelov a spin-offov v mojej hlave. V jeho svete toho existuje okrem tohto románu iba veľmi málinko v porovnaní so všetkými ostatnými mojimi románmi. Je najbližšie k tomu, čo by som nazvala „raz a navždy ukončená záležitosť“.
  • Ale ak by pokračovanie predsa len vzniklo, volalo by sa Teória chaosu pre pokročilých.
  • Pri českom vydaní som rok, v ktorom sa príbeh odohráva, presunula z 2032 na 2042. Pretože rok 2032 je už povážlivo blízko a samozrejme, nič z toho, čo predikuje kniha, sa nedeje. Len na doplnenie, dopísaný bol v roku 2012.

Mohlo by vás zaujímať



Zóna Úvod do teórie chaosu


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2025 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.