Toto je zbierka tých najčastejšie sa vyskytujúcich detských neprávd ohľadom vesmíru, čo som si vypočula. Vo všetkých prípadoch sa jedná o nezávisle notoricky opakované nezmysly, čo ešte zvyšuje záhadnosť toho, ako deti na daný blud prišli.
- (na obrázok Galaxie) To je čierna diera
No samo, že keď na obrázku nie je ani nič čierne, ani nič pripomínajúce dieru, môže to byť jedine čierna diera. To dá predsa rozum.
Keď je niečo vo vesmíre, automaticky sa to volá planéta. Rovnako ako keď je niečo na ceste, vždy to voláme bicykle. Niektoré bicykle sú typu auto, motorka či chodec… tak nejako? No a čo to svetlo, čo tie planéty vydávajú? To je prosté. Zem je tiež planéta a v noci na nej svieti pouličné osvetlenie. A na iných planétach? Tam asi vysvecujú mimozemšťania.
- Hviezdy sú meteority / kamene
Páni, svietiace kamene? A prečo som taký ešte nenašla aj na Zemi?
- Hviezdy sú malé slnká
Ďalšia hypotéza do zbierky „čo sú hviezdy“. Čo sa javí malé, to je na 100 % malé – jednoduchá logika. Ako keď sa pozeráte z okna a vidíte domy naokolo, ktoré sa javia menšie, čiže v nich asi bývajú liliputáni. Lenže nesmiete sa zo svojho domu vzdialiť, lebo vtedy sa aj ten váš zmenší. A čo budete potom robiť? Ako sa do takého maličkého vpracete? To je prúser…
- Na Slnku je láva
Všetko, čo je žeravé, je láva. A že je to plyn, kým láva tekutina? Nevadí, každá žeravá hmota sa volá láva bez ohľadu na skupenstvo.
- Vo vesmíre nie je gravitácia
Čiže planéty sú zrejme o Slnko priviazané špagátikmi. Alebo ho obiehajú z dobrej vôle? Podotýkam, toto hovoria potom, ako im bolo polopate povedané, že minimálne v Slnečnej sústave gravitácia je.
- Zem má dvanásť Mesiacov
Niekto vída na oblohe tých kosáčikov, prvých štvrtí, neúplných kruhov a splnov dvanásťkrát viac ako iní. Zaujímavé.
- Pluto bolo vyradené zo Slnečnej sústavy
Obieha okolo Slnka (to vidia na obrázku), existujú aj vzdialenejšie obiehajúce objekty (aj to vidia na obrázku)… samý dobrý dôvod na to, aby sme práve jeho, chúďatko, vyradili zo Slnečnej sústavy.
- Zem obehne okolo Slnka raz za dvadsaťštyri hodín
Zrejme na prekrstila na Horúci Jupiter. Alebo jej pribudol warp pohon?
- Zem niekedy obehne okolo Slnka nie za 365, ale za 366 dní
Kalendár je pre Zem zrejme písmo sväté. Ako je to v ňom napísané, tak musí obiehať. Ak je priestupný rok, darmo, Zem musí spomaliť, aby jej to trvalo o deň dlhšie. Či?
- Keď je Zem bližšie k Slnku, je leto, a keď je od neho ďalej, je zima
V programe, ktorý videli polhodinu predtým, im bolo vyslovene polopate povedané, že to tak nie je. Ale oni predsa nie sú hlúpi, aby sa dali oklamať takou priehľadnou lžou…
- Ročné obdobia na Zemi spôsobuje jej otáčanie okolo osi
To je logické. Keď je naša časť Zeme otočená k Slnku, tak je samozrejme teplejšie ako keď je otočená preč od neho. Už len jedna drobná otázka: A čo potom spôsobuje striedanie dňa a noci?
- Mesiac sa odráža od Slnka
Bolo im povedané, že Slnko má na povrchu šesťtisíc stupňov, že je to viac než teplota ohňa, a že je z plynu. Deti z toho logicky odvodia, že ide o ideálny materiál na výrobu trampolíny. Podivné, že ten chudák Mesiac všetky tie odrazy od Slnka vždy nejako rozchodí.
- Keď sa zo Zeme pozeráme na tmavú stranu Mesiaca, tá fáza sa volá zatmenie
Namiesto klasických nov, prvá štvrť, spln a posledná štvrť zrejme do učebných osnov zaviedli nové fázy. Zatmenie a… ehm… odtmenie?
Mohlo by vás zaujímať
- Fakty, ktoré by mal o vesmíre vedieť úplne každý
- Polárka nie je najjasnejšia hviezda oblohy
- Astronauti vo vesmíre nelietajú v raketách
- Súhvezdí Zvieratníka je v skutočnosti 13
- Veľký voz nie je súhvezdie
- Výrok „budúcnosť je vo hviezdach“ bol myslený ako „budúcnosť je v planétach“
- Mesiac nie je planéta
Napísať odpoveď