header image

 
 

Štrnásť najvtipnejších tvrdení, ktoré deti vyslovujú o vesmíre

Zdroj: Pixabay

Zdroj: Pixabay

Toto je zbierka tých najčastejšie sa vyskytujúcich detských neprávd ohľadom vesmíru, čo som si vypočula. Vo všetkých prípadoch sa jedná o nezávisle notoricky opakované nezmysly, čo ešte zvyšuje záhadnosť toho, ako deti na daný blud prišli.

 • (na obrázok Galaxie) To je čierna diera

No samo, že keď na obrázku nie je ani nič čierne, ani nič pripomínajúce dieru, môže to byť jedine čierna diera. To dá predsa rozum.

Keď je niečo vo vesmíre, automaticky sa to volá planéta. Rovnako ako keď je niečo na ceste, vždy to voláme bicykle. Niektoré bicykle sú typu auto, motorka či chodec… tak nejako? No a čo to svetlo, čo tie planéty vydávajú? To je prosté. Zem je tiež planéta a v noci na nej svieti pouličné osvetlenie. A na iných planétach? Tam asi vysvecujú mimozemšťania.

 • Hviezdy sú meteority / kamene

Páni, svietiace kamene? A prečo som taký ešte nenašla aj na Zemi?

 • Hviezdy sú malé slnká

Ďalšia hypotéza do zbierky „čo sú hviezdy“. Čo sa javí malé, to je na 100 % malé – jednoduchá logika. Ako keď sa pozeráte z okna a vidíte domy naokolo, ktoré sa javia menšie, čiže v nich asi bývajú liliputáni. Lenže nesmiete sa zo svojho domu vzdialiť, lebo vtedy sa aj ten váš zmenší. A čo budete potom robiť? Ako sa do takého maličkého vpracete? To je prúser…

Všetko, čo je žeravé, je láva. A že je to plyn, kým láva tekutina? Nevadí, každá žeravá hmota sa volá láva bez ohľadu na skupenstvo.

 • Vo vesmíre nie je gravitácia

Čiže planéty sú zrejme o Slnko priviazané špagátikmi. Alebo ho obiehajú z dobrej vôle? Podotýkam, toto hovoria potom, ako im bolo polopate povedané, že minimálne v Slnečnej sústave gravitácia je.

 • Zem má dvanásť Mesiacov

Niekto vída na oblohe tých kosáčikov, prvých štvrtí, neúplných kruhov a splnov dvanásťkrát viac ako iní. Zaujímavé.

 • Pluto bolo vyradené zo Slnečnej sústavy

Obieha okolo Slnka (to vidia na obrázku), existujú aj vzdialenejšie obiehajúce objekty (aj to vidia na obrázku)… samý dobrý dôvod na to, aby sme práve jeho, chúďatko, vyradili zo Slnečnej sústavy.

 • Zem obehne okolo Slnka raz za dvadsaťštyri hodín

Zrejme na prekrstila na Horúci Jupiter. Alebo jej pribudol warp pohon?

 • Zem niekedy obehne okolo Slnka nie za 365, ale za 366 dní

Kalendár je pre Zem zrejme písmo sväté. Ako je to v ňom napísané, tak musí obiehať. Ak je priestupný rok, darmo, Zem musí spomaliť, aby jej to trvalo o deň dlhšie. Či?

 • Keď je Zem bližšie k Slnku, je leto, a keď je od neho ďalej, je zima

V programe, ktorý videli polhodinu predtým, im bolo vyslovene polopate povedané, že to tak nie je. Ale oni predsa nie sú hlúpi, aby sa dali oklamať takou priehľadnou lžou…

 • Ročné obdobia na Zemi spôsobuje jej otáčanie okolo osi

To je logické. Keď je naša časť Zeme otočená k Slnku, tak je samozrejme teplejšie ako keď je otočená preč od neho. Už len jedna drobná otázka: A čo potom spôsobuje striedanie dňa a noci?

 • Mesiac sa odráža od Slnka

Bolo im povedané, že Slnko má na povrchu šesťtisíc stupňov, že je to viac než teplota ohňa, a že je z plynu. Deti z toho logicky odvodia, že ide o ideálny materiál na výrobu trampolíny. Podivné, že ten chudák Mesiac všetky tie odrazy od Slnka vždy nejako rozchodí.

 • Keď sa zo Zeme pozeráme na tmavú stranu Mesiaca, tá fáza sa volá zatmenie

Namiesto klasických nov, prvá štvrť, spln a posledná štvrť zrejme do učebných osnov zaviedli nové fázy. Zatmenie a… ehm… odtmenie?


Mohlo by vás zaujímaťLen tak...


Napísať odpoveď

Tip 1: Aby ste predišli možnej strate komentára pri posielaní, napíšte si ho, prosím, do textového editora a sem ho iba prekopírujte.

Tip 2: Pred odoslaním obnovte CAPTCHA príklad stlačením na šípky napravo.

Povolené XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vymazané budú komentáre, ktoré obsahujú spam, nadávky alebo osobné útoky, porušujú zásady slušného správania, vôbec nesúvisia s témou či s komentármi pod ňou, alebo sú presnou kópiou nejakého z predošlých komentárov.

Hodnotu píšte ako číslo, nie slovom * Časový limit vypršal, obnovte prosím CAPTCHA príklad.


 

© 2014 – 2023 Jana Plauchová. S výnimkou materiálov z Wikimedia Foundation všetky práva vyhradené. Kontakt na autorku: adhara (zavináč) volny.cz. Stránky archivované Národnou knižnicou SR.